Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, cat dureaza procedura schimbarii regimului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, cat dureaza procedura schimbarii regimului matrimonial? ...

Buna ziua, cat dureaza procedura schimbarii regimului matrimonial? Adica de la depunerea cererii, inregistrarea etc pana la schimbarea lui efectiva.
Puteti schimba regimul matrimonial, cu condiția sa se fi împlinit cel puțin 1 an de la încheierea căsătoriei sau de la ultima modificare.
Schimbarea durează între 5 minute și o ora, cât semnați convenția la notar și este înregistrați online în Registrul Național Notarial al Regimurilor Matrimoniale.
Deci se face pe loc schimbarea, in aceeasi zi cu semnarea unui contract de vz-cumparare?
Stiti cumva care sunt costurile aproximative?
Acum aveți bunuri comune? Ca daca mai aveti, se lichideaza intai acesta ( regimul matrimonial actual)
Daca va referiti la masina/imobile, nu avem bunuri comune. Dureaza mai putin daca nu avem bunuri comune? Intreb pentru ca ne expira rezervarea pentru apartament in aprox 10 zile si trebuie sa ne hotaram pe ce varianta mergem.
Valentina1998, utilizator
Da, dupa mine durează mai puțin daca nu aveti bunuri comune.