avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de vechime - in ce conditii poate fi "taiata"?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de vechime - in ce conditii poate fi "taiata"?

E posibil sa fie oprita pensia de vechime unei om, daca acesta e paralizat si o persoana din familie se ingrijeste de el, iar acesta persoana -curatorul- beneficiaza si ea de un anumit venit de la stat din ingrijirea pensionarului? Ce legatura are una cu alta?
(Aceasta i s-a intamplat unei cunostinte...)

Daca ati avea amabilitatea sa-mi raspundeti, va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Selene , utilizator 21:27, 20 Ianuarie 2010
1. De unde stiti ca i s-a sistat pensia? In ce baza? Are decizie de sistare de la Casa de Pensii?
2. Daca nu dati amanunte nu avem de unde sti despre ce este vorba.
3. Sa se intereseze la Casa de Pensii de care apartine.
Va multumesc pentru raspuns. Imi pare rau, nu am mai multe detalii, doar atat cat am scris mai sus... Aceasta cunostinta a spus ca au sistat pensia deoarece pensionarul nu e singur si ca are cine sa se ocupe de el. Si ca au facut contestatie si asteapta sa vina la ei comisia de evaluare a pensiilor.
Doar ma gandeam sa cercetez putin cazul, ca mi se pare cam ciudata toata treaba asta... Nici o problema, mai caut eu prin legi... :)
1. S-ar putea sa nu fie pensie pentru limita de varsta, sa fie o indemnizatie speciala.
2. Cautati sa vedeti decizia in baza careia primea acei bani.
3. Daca nu stiti despre ce e vorba nu stiti nici ce legi sa cautati.
Da, aveti dreptate. Cred ca voi avea nevoie de mai multe detalii totusi... Oricum, multumesc pentru amabilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas si indemnizatie insotitor narcisa07 narcisa07 Mama unei colege are pensie de urmas din 1996 si este angajata primariei cu carte de munca - ca insotitor - pentru fiica ei handicapata. Din mai 2009 i s-a ... (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare nicusan nicusan Daca o persoana a decedat si era beneficiar de ajutor social de la Primarie precum si al Legii nr.309/2002 primind o indemnizatie modica de 77 lei pt. 2 ani de ... (vezi toată discuția)
Mostenirea unei case cmarya cmarya Buna ziua , Am si eu o intrebare. Avem o cunostinta care are mama bolnava cu handicapt (nu mai este in toate capacitatile mintale ) si acum e paralizata sta ... (vezi toată discuția)