Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de vechime - in ce conditii poate fi "taiata"?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de vechime - in ce conditii poate fi "taiata"?

E posibil sa fie oprita pensia de vechime unei om, daca acesta e paralizat si o persoana din familie se ingrijeste de el, iar acesta persoana -curatorul- beneficiaza si ea de un anumit venit de la stat din ingrijirea pensionarului? Ce legatura are una cu alta?
(Aceasta i s-a intamplat unei cunostinte...)

Daca ati avea amabilitatea sa-mi raspundeti, va multumesc anticipat.
1. De unde stiti ca i s-a sistat pensia? In ce baza? Are decizie de sistare de la Casa de Pensii?
2. Daca nu dati amanunte nu avem de unde sti despre ce este vorba.
3. Sa se intereseze la Casa de Pensii de care apartine.
Va multumesc pentru raspuns. Imi pare rau, nu am mai multe detalii, doar atat cat am scris mai sus... Aceasta cunostinta a spus ca au sistat pensia deoarece pensionarul nu e singur si ca are cine sa se ocupe de el. Si ca au facut contestatie si asteapta sa vina la ei comisia de evaluare a pensiilor.
Doar ma gandeam sa cercetez putin cazul, ca mi se pare cam ciudata toata treaba asta... Nici o problema, mai caut eu prin legi... :)
1. S-ar putea sa nu fie pensie pentru limita de varsta, sa fie o indemnizatie speciala.
2. Cautati sa vedeti decizia in baza careia primea acei bani.
3. Daca nu stiti despre ce e vorba nu stiti nici ce legi sa cautati.
Da, aveti dreptate. Cred ca voi avea nevoie de mai multe detalii totusi... Oricum, multumesc pentru amabilitate.