Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa inregistrare video eveniment rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa inregistrare video eveniment rutier

Buna ziua!

In luna martie 2022 am fost oprita de un agent de politie care ma acuza de faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie a semaforului cu retinerea permisului pe 30 de zile si amenda de 580 lei. I-am spus ca nu am trecut pe rosu, iar acesta a insistat ca am trecut pe rosu, spunandu-mi ca ARE INREGISTRARE VIDEO, pe care insa nu a vrut sa mi-o arate si mi-a spus ca daca vreau sa o vad sa merg in instanta.
Am contestat amenda, iar la dosar nu s-a depus decat inregistrarea video a dialogului meu cu agentul constatator (unde vorbim si despre presupusa inregistrare video a evenimentului rutier).
Cel mai probabil nu exista inregistrarea evenimentului.
Prima instanta nu s-a aratat deloc interesata de dosarul meu si a retinut o multime de aspecte gresite si mi-a respins cererea, iar acum, in Tribunal, la primul termen, judecatorul a facut o adresa catre IPJ pentru a comunica daca exista inregistrarea video. Cel mai probabil se va primi raspuns ca nu exista.

Consider ca minciuna agentului constatator a fost o incercare de intimidare la adresa mea si un mijloc de a incerca sa ma convinga ca as fi gresit, cand eu stiu clar ca nu aveam cum sa trec pe rosu in acea situatie. In acest context vreau sa stiu daca acesta poate fi tras la raspundere de vreo institutie abilitata. Unde ii pot face plangere? Nu cred ca este in regula cand un politist te minte in felul acesta...
Nu ați precizat dacă ați depus concluzii scrise. Acolo aveați posibilitatea să subliniați o milțime de aspecte care, dacă au rămas doar discuții... verba volant. Și, când judecătorul a remarcat că înregistrarea video nu este despre eveniment, trebuia să spuneți; respectuos vă rog d-le președinte, să se menționeze aceasta în încheierea de ședință.
Îmi amintesc de la începutul "experienței mele" din justiție. Am citit cu creionul în mână Codul de procedură civilă, am luat cunoștință de dreptul de a depune concluzii scrise și îmi amintesc ce ochi a făcut judecătorul când am cerut asta; nu se obișnuia, totul se desfășura verbal, ca pe vremea înțeleptului Solomon. Atât cererea, cât și concluziile scrise, trebuie redactate cu grijă, anexe cu documente, toate certificate prin semnătură, etc. Judecătorul este și el om, are un munte de dosare, trebuie ajutat.
Nu stiu exact cand ar fi trebuit sa depun concluzii scrise, s-a judecat intr-un singur termen si s-a respins. Referitor la filmare, imi amintesc ca am cerut sa se consemneze un aspect legat de aceasta (numele care aparea la inceputul acesteia nu era al agentului constatator) si nu s-a consemnat.

hotumattua a scris:

Nu ați precizat dacă ați depus concluzii scrise. Acolo aveați posibilitatea să subliniați o milțime de aspecte care, dacă au rămas doar discuții... verba volant. Și, când judecătorul a remarcat că înregistrarea video nu este despre eveniment, trebuia să spuneți; respectuos vă rog d-le președinte, să se menționeze aceasta în încheierea de ședință.
Îmi amintesc de la începutul "experienței mele" din justiție. Am citit cu creionul în mână Codul de procedură civilă, am luat cunoștință de dreptul de a depune concluzii scrise și îmi amintesc ce ochi a făcut judecătorul când am cerut asta; nu se obișnuia, totul se desfășura verbal, ca pe vremea înțeleptului Solomon. Atât cererea, cât și concluziile scrise, trebuie redactate cu grijă, anexe cu documente, toate certificate prin semnătură, etc. Judecătorul este și el om, are un munte de dosare, trebuie ajutat.

buna ziua , ati castigat procesul? si eu sunt in aceeasi situatie din pacate....
Buna ziua! Nu, nu am castigat. Au fost o multime de aspecte pe care instanta nu le-a luat in considerare.
Practic, politistul este Dumnezeu pe Pamant si nu conteaza ca nu se poate demonstra ceea ce spune el. Citez din dialogul meu cu el, dialog inregistrat cu bodycam:
EU:-Mi-ati spus ca aveti filmare, as dori sa vad si eu acea filmare...
POLITIST: -Nu conteaza ce am zis, si daca am si daca nu am dvs. ati trecut pe rosu.
Tot ceea ce a contat pt instanta a fost faptul ca eu nu puteam face dovada ca nu am trecut pe rosu. Deci nu puteam dovedi ca nu am facut ceva ce nu am facut, iar politistul nu a fost nevoie sa demonstreze ca eu am facut ceva ce nu facusem.
Am stat o luna fara permis, am renuntat insa sa depun vreo plangere privind conduita (minciuna) lui atunci cand am aflat ca are niste probleme foarte grave de sanatate, iar scarba fata de el s-a transformat in mila.
Insa nici acum nu mi-a trecut acel sentiment de neputinta pe care il are un om nedreptatit, care nu este capabil sa isi demonstreze nevinovatia, pentru ca nu are dovezi ca nu a facut...ceva ce nu a facut.
Imi pare rau ca sunteti in situatia aceasta si va doresc nervi de otel. Inca sper ca nu este imposibil ca intr-o zi acesti oameni de joasa speta sa nu mai aibe ce cauta in sistem.

emimarius2011 a scris:

buna ziua , ati castigat procesul? si eu sunt in aceeasi situatie din pacate....

Sentința este definitivă? Dacă nu, urmați calea de atac menționată în sentință.
Dacă este definitivă, ăsta este clar caz de CEDO. Nu am mai auzit de așa ceva.

AndreeaMar03 a scris:

Buna ziua! Nu, nu am castigat. Au fost o multime de aspecte pe care instanta nu le-a luat in considerare.
Practic, politistul este Dumnezeu pe Pamant si nu conteaza ca nu se poate demonstra ceea ce spune el. Citez din dialogul meu cu el, dialog inregistrat cu bodycam:
EU:-Mi-ati spus ca aveti filmare, as dori sa vad si eu acea filmare...
POLITIST: -Nu conteaza ce am zis, si daca am si daca nu am dvs. ati trecut pe rosu.
Tot ceea ce a contat pt instanta a fost faptul ca eu nu puteam face dovada ca nu am trecut pe rosu. Deci nu puteam dovedi ca nu am facut ceva ce nu am facut, iar politistul nu a fost nevoie sa demonstreze ca eu am facut ceva ce nu facusem.
Am stat o luna fara permis, am renuntat insa sa depun vreo plangere privind conduita (minciuna) lui atunci cand am aflat ca are niste probleme foarte grave de sanatate, iar scarba fata de el s-a transformat in mila.
Insa nici acum nu mi-a trecut acel sentiment de neputinta pe care il are un om nedreptatit, care nu este capabil sa isi demonstreze nevinovatia, pentru ca nu are dovezi ca nu a facut...ceva ce nu a facut.
Imi pare rau ca sunteti in situatia aceasta si va doresc nervi de otel. Inca sper ca nu este imposibil ca intr-o zi acesti oameni de joasa speta sa nu mai aibe ce cauta in sistem.

emimarius2011 a scris:

buna ziua , ati castigat procesul? si eu sunt in aceeasi situatie din pacate....