avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloc fix?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloc fix?

Am cumparat un SHOE DISPENSER cu moneda, (este dispozitiv cu moneda ce incalti papuci de unica folosinta) ce depaseste ca valoare de achizitie 1800 ron. Cum il incadrez in contabilitate? Mijloc fix? ce grupa si in cat timp il amortizez?
Va multumesc,:(
Cel mai recent răspuns: bestb , utilizator 09:45, 21 Ianuarie 2010
pai daca sunteti contabil stiti ca mijlocul fix este bunul a carui valoare este de 1800 ron fara tva
Este vorba de un automat la care introduci moneda si primesti o pereche de papuci de unica folosinta?
Daca da, verificati cod de clasificare 2.1.23.4 automate si semiautomate comerciale, termen de amortizare 5-9 ani.
Va rog sa verificati inainte de a inregistra in contabilitatea dvs.
p.s. valoare de intrare fara tva >1800 ron .
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizare imobil alina_gorgan alina_gorgan As dori sa stiu daca pot sa cumpar de pe piata un aparat topografic, si daca pot sa-l trec in registrul de venituri si cheltuieli cu intreaga valoare. Apoi ... (vezi toată discuția)
Registrul inventar costicul costicul Am tot citit pe forum insa parerile sunt impartite. Pentru o Intreprindere individuala explicati-mi ca unui incepator,va rog. 1.ce se trece in registrul ... (vezi toată discuția)
Cum ma inregistrez? mmanu mmanu buna ziua am achizitionat un monitor pt calculator valoare cu tva 2023 iar valoare fara tva 1700 lei eu ma gandesc ca este obiect de inventar pentru ca ... (vezi toată discuția)