Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean moldovean O societate vrea sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean moldovean O societate vrea sa angajeze cu cim ...

Angajare cetatean moldovean
O societate vrea sa anajeze cu cim pe nedeterminata, incepand cu 01.12.2022, un cetatean din R.Moldova ce detine permis de munca valabil. Potrivit legii, societatea nu are nevoie si de aviz de munca .
Intrebare: Se poate incheia cim pe durata nedeterminata sau doar pe durata determinata de max 9 luni intr-un an calendaristic? Multumesc.
Avizul de angajare nu mai este necesar pentru cetăţenii din Republica Moldova, Ucraina şi Republica Serbia încadraţi în muncă pe teritoriul României cu contract individual de muncă cu normă întreagă pe o perioadă de maximum 9 luni într-un an calendaristic.

Dacă angajarea se face pe o.petooada mai mare de 9 luni, atunci trebuie o ținut avizul de angajare.