avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... art.12.Anexa I din Norme aplicare COCA2012
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

art.12.Anexa I din Norme aplicare COCA2012

Buna ziua! Mai este valabila prevederea art.12.Anexa I din Norme aplicare COCA2012,care la art.12 mentioneaza:


ART. 12 Persoanele înscrise care doresc să îşi schimbe medicul de familie vor adresa o cerere de transfer, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 2 A la ordin, medicului de familie la care doresc să se înscrie, precizând numele medicului de la care pleacă. Medicul de familie primitor are obligaţia să anunţe în scris (prin poştă), în maximum 15 zile lucrătoare, medicul de familie de la care a plecat persoana. Medicul de familie de la care pleacă persoana are obligaţia să transmită fişa medicală în copie certificată prin semnătură şi parafă că este conform cu originalul, prin poştă, medicului primitor, în termen de 15 zile lucrătoare de la solicitare. Cabinetul medical de la care pleacă persoana păstrează originalul fişei medicale, conform prevederilor legale în vigoare


CERERE DE TRANSFER

(anexa2a)
- model -
Nr. înregistrare VIZAT*), ______________/____________
Unitatea sanitară ................................
CUI ..............................................
Sediu (localitate, str. nr.) .....................
..................................................
Casa de Asigurări ................................
Nr. contract/convenţie ...........................
Medic de familie .................................
(semnătură şi parafă)
Domnule/Doamnă Doctor,
Subsemnatul(a) _________________________, cetăţenie ____________________, C.N.P. |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|, data naşterii ________________________, domiciliat(ă) în ___________________ str. _________________ nr. _____, bl. _____, sc. ____, ap. _____, jud./sector __________, act de identitate ______________, seria ___________, nr. ___________, eliberat de __________________, la data _____________, telefon ___________________, solicit înscrierea mea pe lista dumneavoastră prin transfer de la medicul de familie ____________ din unitatea sanitară _________________ str. ___________________ nr. _____ jud./sector ___________
Declar pe propria răspundere că nu solicit transferul mai devreme de 6 luni calendaristice de la ultima înscriere.
Anexez prezentei cereri documentele justificative care atestă calitatea de asigurat, în conformitate cu prevederile legale în vigoare (se va bifa numai de către persoanele asigurate).
Răspund de exactitatea datelor cuprinse în prezenta cerere, pe care o semnez.
Data: / / Semnătura:
Domnului/Doamnei Doctor
------------
*) Se completează cu datele unităţii sanitare în care îşi desfăşoară activitatea medicul de familie pe lista căruia se solicită transferul, respectiv semnatura si parafa

Multumesc mult anticipat!

Alte discuții în legătură

Schimbare medic de familie Margelan Margelan Buna ziua, Doresc sa-mi schimb medicul de familie din anumite motive pe care nu as vrea sa le mentionez aici. Am primit de la ,,noul'' medic o cerere de ... (vezi toată discuția)
Fostul medic de familie refuza sa imi elibereze fisele medicale alina81 alina81 Buna ziua, In ultima vreme ma confrunt cu o problema la care as dori un sfat pentru a o rezolva. as dori sa imi schimb medicul de familie deoarece sunt ... (vezi toată discuția)
Ce norme reglementeaza cadrul legal pentru inscrierea la un alt medic de familie laliuta laliuta Buna seara! Luna trecuta am vrut sa ma mut la un medic de familie in Bucuresti deoarece lucrez aici. Mi-am gasit medic de familie la care m-as fi putut inscrie ... (vezi toată discuția)