Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soția soțului decedat are drept la succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soția soțului decedat are drept la succesiunea socrului?Socrul ...

Soția soțului decedat are drept la succesiunea socrului?Socrul decedat înaintea soțului
Mulțumesc!
Direct, nu.
Dar prin retransmitere, va mosteni si nora o cota.
Pe socru il mostenesc soacra si copiii.
Iar pe fiul decedat il mosteneste sotia si copiii acestuia.
Bună ziua ! Au murit părinții de 10 ani .In casa părinteasca a rămas fratele meu cu sotia.A murit și fratele meu ,eu vreau să fac succesiunea dupa parinti și fratele .Cumnata ce drepturi are? Menționez că nu au avut copii ,si nu au făcut împreună nici o investitie in casa.
V-am scris mai sus.
Pe părinți ii mostenesc dvs și fratele.
Pe frate îl moșteniți dvs și soția lui.
Cumnata are dreptul la 1/2 din jumatatea fratelui. Adică 1/4.