Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia Comunitara ...

Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia Comunitara de a ridica PV de contraventie pt parcare neregulamentara, pe care nu m-am dus sa o ridic. Practic nu este pe numele meu, e pe nr de masina, are numele agentului constatator si adresa unde trebuia sa merg sa ridic PV-ul. Au vreun drept legal cei de la PC sa revendice amenda(sau sa imi fie impusa la plata ca taxele din impozite) in conditiile in care nu am semnat nimic, nu am ridicat nici un PV de constatare ? Multumesc , AVD
Deocamdată nu ați primit nici un PV de contravenție, faceți doar supoziții. Nu sunteti obligat să dați curs acelei hârtii. Rețineți însă că s-a votat deja în parlament ca poliția locală, ca și colegii de la rutiera, să poată cere datele șoferului vinovat. Dacă proprietarul nu dă curs acelei cereri, codul rutier actual prevede ca amenda pentru refuz se va achita integral (fără drept de a plăti la jumătate din minim) suma trecută de agentul constatator. Va fi una dintre cele mai mari amenzi. Deocamdată legea nu e promulgată, dar în scurt timp va fi.
latka, moderator
Conform modificari si competente agentii de politie comunitara au autoritatea si competenta sa constate si sa aplice sanctiuni pentru anumite contraventii rutiere
Daca nu dati curs solicitarii politiei,sanctiunea automat va fi aplicata persoanei care figureaza drept proprietar al vehciculului
Nu se dă nici o amenda la proprietar, nu există o astfel de prevedere legală.