avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia Comunitara ...

Buna, am primit in parbriz o invitatie de la Politia Comunitara de a ridica PV de contraventie pt parcare neregulamentara, pe care nu m-am dus sa o ridic. Practic nu este pe numele meu, e pe nr de masina, are numele agentului constatator si adresa unde trebuia sa merg sa ridic PV-ul. Au vreun drept legal cei de la PC sa revendice amenda(sau sa imi fie impusa la plata ca taxele din impozite) in conditiile in care nu am semnat nimic, nu am ridicat nici un PV de constatare ? Multumesc , AVD
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 16:01, 20 Noiembrie 2022
Deocamdată nu ați primit nici un PV de contravenție, faceți doar supoziții. Nu sunteti obligat să dați curs acelei hârtii. Rețineți însă că s-a votat deja în parlament ca poliția locală, ca și colegii de la rutiera, să poată cere datele șoferului vinovat. Dacă proprietarul nu dă curs acelei cereri, codul rutier actual prevede ca amenda pentru refuz se va achita integral (fără drept de a plăti la jumătate din minim) suma trecută de agentul constatator. Va fi una dintre cele mai mari amenzi. Deocamdată legea nu e promulgată, dar în scurt timp va fi.
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2022
latka, moderator
Conform modificari si competente agentii de politie comunitara au autoritatea si competenta sa constate si sa aplice sanctiuni pentru anumite contraventii rutiere
Daca nu dati curs solicitarii politiei,sanctiunea automat va fi aplicata persoanei care figureaza drept proprietar al vehciculului
Nu se dă nici o amenda la proprietar, nu există o astfel de prevedere legală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda politia locala parcare neregulamentara - netransmitere date conducator auto -2.000 lei silviu.sandu silviu.sandu Am primit astazi (24.05.2022) o amenda de la Politia Locala S6 la cutia postala ( PV contraventie si PV de afisare) in valoare de 2.000 de lei pe motiv ca nu ... (vezi toată discuția)
Are obligatia agentul constatator de la locala sa fotografieze pozitia autoturismului? DlGoe DlGoe Buna ziua! Am stationat cu autoturismul pe intrandul de la un imobil(casa). Aia de la locala au zis ca am stationat pe trotuar. Masina e un Smart, are ... (vezi toată discuția)
Comunicarea pentru parcarea neregulamentara se poate contesta ... Ein Mann Ein Mann Comunicarea pentru parcarea neregulamentara se poate contesta si dupa plata amenzii? In comunicare se mentioneaza ca fapta se sanctioneaza cu 435 lei si 2 ... (vezi toată discuția)