Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua am condus o masina fara asigurare si cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua am condus o masina fara asigurare si cu numerele luate ...

Buna ziua am condus o masina fara asigurare si cu numerele luate de către poliție. Ma oprit poliția și mia luat permisul ce sancțiuni sunt prevăzute pentru această faptă și pe cît timp mi se suspendă permisul
Nu vi se suspenda permisul, deocamdata e retinut si aveti dosar de urmarire penala. Angajati-va un avocat.
Articolul 334 cod penal
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.