Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu interzis în luna decembrie. Bună ziua. La ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu interzis în luna decembrie. Bună ziua. La mine la ...

Concediu interzis în luna decembrie.
Bună ziua. La mine la serviciu programarea concediilor este trecută într-un fișier, pe computer .Tot acolo se menționează și faptul că acesta se poate lua până în noiembrie inclusiv, decembrie este scos din schemă...Dar in regulamentul intern nu este scris că e interzis concediul în decembrie. Eu totuși mai am de luat vreo 10 zile de concediu pe anul ăsta, dar dacă depun cerere, oare administratorul o poate refuza?
O poate refuza, numai in anumite situatii ...
Da, de exemplu dacă nu ar avea cine să mă înlocuiască, ar putea să mă refuze; dar nu e cazul. Ce alt motiv se poate invoca? Încă ceva: mă poate obliga să iau restul de concediu când vrea , adică de exemplu în ianuarie sau februarie 2023?

Cornel Vasile a scris:

O poate refuza, numai in anumite situatii ...

Ca nu este conform programarii ...