Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , am și eu o nelămurire , am o masina de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , am și eu o nelămurire , am o masina de seriviciu ...

Buna ziua , am și eu o nelămurire , am o masina de seriviciu cu GPS pe ea , directorul firmei , ma urmărește NON stop atât in timpul programului cât și in Weekend , este normal ? Mulțumesc
Isi urmareste masina.
Daca va simtiti urmarit, puteti sa nu o folositi decat in timpul serviciului in interes de serviciu.
gi-jane2, moderator
" ..... Unii dintre cei care au mașini de serviciu se pot trezi monitorizați. Dacă mașinile au sisteme ce permit localizarea lor, la orice oră, un angajator poate ajunge să-l urmărească pe angajatul său îndeaproape.

Dacă în unele situații, când interesul legitim al angajatorului este evident, de pildă, atunci când angajatul său întârzie nejustificat un transport sau folosește în mod abuziv mașina pentru interesele personale, a vrea să știi unde se află mașina și ce traseu parcurge zi de zi este rezonabil, în alte situații, nu este altceva decât un abuz din partea angajatorului. Montarea de sisteme de supraveghere audio în mașinile de serviciu poate fi, de asemenea, un aspect ce nu poate fi motivat de niciun interes legitim al angajatului. .... "
www.avocatnet.ro/articol_489...
Buna ziua,
Raspunsul la aceasta intrebare il puteti afla studiind singur documentele care le-ati semnat in momentul in care v-a fost predata masina. Acordati un pic mai multa atentie conditiilor de utilizare a autoturismului, urmariti urmatoarele aspecte:
- este mentionat faptul ca autoturismul are sistem de monitorizare GPS?
- este mentionat ca puteti utiliza autoturismul si in alte scopuri decat cele privitoare la indeplinirea atributiilor de serviciu?
Daca aceste lucruri sunt mentionate atunci nu aveti motiv sa considerati ca sunteti urmarit autoturismul este monitorizat iar dv. cunosteati acest lucru din momentul semnarii documentelor.
In cazul in care nu este mentionat ca puteti folosi autoturismul si in alte scopuri decat cel profesional e rau...
janapress, utilizator