Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Locuiesc la etajul 4/4 . Acum 2 ani am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Locuiesc la etajul 4/4 . Acum 2 ani am refacut hidroizlatia-garantie ...

Bună seara! Locuiesc la etajul 4/4 . Acum 2 ani am refacut hidroizlatia-garantie 10 ani ( am dat în judecată asociația de proprietari, pt că nu doreau să o facă , am câștigat ) . Acum vecinul de la etajul 3 (pe verticala cu mine ) S-a apucat să-și monteze singur panouri fotovoltaice fara acordul meu ( acesta având acordul doar asociației) . Întrebarea mea este in ce condiții se pot monta aceste panouri ( dl sfidandu-ma și spunandu-mi că nu are nevoie de acordul meu că și proprietar direct afectat) , nu are nevoie de avize , montarea nu trebuie făcută de un specialist? Mulțumesc anticipat
Articolul 39
Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părți sau elemente de construcție ale condominiului, precum și amplasarea de mijloace publicitare pe fațada și/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereți, scări interioare și altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociației de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectați și pe baza autorizației de construire, cu respectarea legislației în vigoare.

Capitolul IX Contravenții și sancțiuni
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
e) nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum și neîndeplinirea sau depășirea atribuțiilor de către președinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator;
..............................
i) modificarea aspectului proprietății comune de către proprietari, precum și a elementelor constructive ale condominiului fără respectarea prevederilor prezentei legi;
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) se sancționează după cum urmează:
..............................................
c) faptele prevăzute la alin. (1) lit. e) și j), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
d) faptele prevăzute la alin. (1) lit. g), h), i), m), p) și q), cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei;
[ link extern ]

Prezentati in scris presedintelui de asociatie "faptele" si in functie de raspuns decideti pe cine reclamati la primarie.
Instalarea de panouri voltaice in partea comuna de imobil d elocuit in comun implica parcurgerea unei proceduri speciale
Mai ales ca este vorba despre instalare panouri pe parte comuna imobil este obligatoriu ca beneficiarul sa detina autorizatie de constructie
Atentie sporita cu modalitatea de fixare panouri,deoarece in timp datorita greutatii acestora ,suportul hidroizolatia terasei are de suferit,automat si locatarii de la ultimul etaj