avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua sotul meu ma jignește foarte rău și ma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua sotul meu ma jignește foarte rău și ma amenință ...

Buna ziua sotul meu ma jignește foarte rău și ma amenință constant de un timp a devenit foarte agresiv menționez ca avem doii copii minorii și ca locuim în casa mea moștenire,dar între timp am mai construit o casa pe terenul meu .nu accepta sa divorțam și ma amenință că îmi da foc și mie si copiilor si ca el se omoară ce pot face ? Știind ca autoritățile așteaptă întâi sa se întâmple ceva ca să ia măsuri.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:58, 6 Decembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordin de protecție evacuarea agresorului divorț etcNu puteți rămâne victima unui soț abuziv doar pt ca ameninta..Eventual dacă va permiteți plecați cu chirie împreună cu copii pana la finalizarea divorțului.Pastrati mesaje,înregistrări audio ,martori discutați cu un av etc.
Unde sa ma duc ca eu nu lucrez deoarece nu are cine sa îmi stea cu copii sa ii ducă la școală sa ii aducă eu ii duc 3 km la școală cu mașina ii aduc zi de zi nu am mama am decât tata care este bolnav

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Ordin de protecție evacuarea agresorului divorț etcNu puteți rămâne victima unui soț abuziv doar pt ca ameninta..Eventual dacă va permiteți plecați cu chirie împreună cu copii pana la finalizarea divorțului.Pastrati mesaje,înregistrări audio ,martori discutați cu un av etc.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din nefericire nu am ce sfaturi sa va dau astfel de probleme vin la cei care nu au soluții, sunt dependenți financiar de partenerul agresiv etc.Daca erați independenta financiar sau dacă aveați un sprijin la familia dvs soluțiile erau cele indicate anterior.Daca devine violent fizic nu stați chemați politia,solicitați ordin protectie provizoriu ,strângeți ceva bani sa aveți pt un av sau pt situații de urgenta etc.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns sa fiți sănătos
Ultima modificare: Vineri, 2 Decembrie 2022
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbiți și la Direcția Județeană de Asistență Socială, există formule de adăpostire a mamelor cu copii aflate în pericol. Cel puțin până obțineți ordin de protecție care să dispună și evacuarea lui din locuința comună.

Ultima modificare: Luni, 5 Decembrie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Violenta in familie 2silvi 2silvi Buna ziua, va solicit ajutorul in numele surioarei mele care se confrunta zilnic cu violenta fizica ,verbala si psihica a sotului ei. Problemele sunt destul ... (vezi toată discuția)
Bună seara, in situația în care soțul este agresat fizic ... Radu_iugabv Radu_iugabv Bună seara, In situația în care soțul este agresat fizic de către soție, care ar fi cea mai potrivită soluție? Sigur, in afara unei riposte fizice, ... (vezi toată discuția)
Divort cu 2 copii mici andronica andronica Sunt o persoana cam disperata si satula de situatia in care ma flu, am un sot de 6 ani*suntem impreuna de la 18 ani acum am 30, avem 2 copii 4 si 6 ani,este ... (vezi toată discuția)