Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,vreau sa plec din țară cu fetița mea,nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,vreau sa plec din țară cu fetița mea,nu am fost ...

Buna ziua,vreau sa plec din țară cu fetița mea,nu am fost căsătorită cu tatăl ei deși fetița este pe numele lui,vreau sa plec din țară la o sora de a mea deoarece fostul meu concubin mă terorizează,mă caută la servici,sta și mă urmărește prin oraș,sta la pândă in jurul blocului și ma amenința prin intermediul prietenilor comuni,pot sa ies din țară fără procura din partea lui sau ce este de făcut ca să pot să plec din țară să am liniște și să pot să îmi cresc copii liniștită.Multumesc
Buna ziua, daca fetita este minora va trebuie procura de la tatal acesteia sau in caz de refuz, puteti cere in instanta suplinirea acordului. Daca vreti sa va stabiliti in strainatate, trebuie mai intai sa obtineti prin instanta incredintarea minorei dvs. si stabilirea domiciliului la dvs. deoarece solutia anterioara ( procura sau hotararea judecatoreasca de suplinire acord) are o durata limitata in timp, trebuie sa specifice cand plecati si cand va intoarceti si daca nu va intoarceti la data specificata in document puteti fi acuzata de rapire internationala.
Oare îmi puteți da niste detalii despre demersurile cu,care pot obține custodia fetei

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca fetita este minora va trebuie procura de la tatal acesteia sau in caz de refuz, puteti cere in instanta suplinirea acordului. Daca vreti sa va stabiliti in strainatate, trebuie mai intai sa obtineti prin instanta incredintarea minorei dvs. si stabilirea domiciliului la dvs. deoarece solutia anterioara ( procura sau hotararea judecatoreasca de suplinire acord) are o durata limitata in timp, trebuie sa specifice cand plecati si cand va intoarceti si daca nu va intoarceti la data specificata in document puteti fi acuzata de rapire internationala.

Oare îmi puteți da niste detalii despre demersurile cu,care pot obține custodia fetei

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca fetita este minora va trebuie procura de la tatal acesteia sau in caz de refuz, puteti cere in instanta suplinirea acordului. Daca vreti sa va stabiliti in strainatate, trebuie mai intai sa obtineti prin instanta incredintarea minorei dvs. si stabilirea domiciliului la dvs. deoarece solutia anterioara ( procura sau hotararea judecatoreasca de suplinire acord) are o durata limitata in timp, trebuie sa specifice cand plecati si cand va intoarceti si daca nu va intoarceti la data specificata in document puteti fi acuzata de rapire internationala.

Buna ziua, trebuie sa formulati o cerere de chemare in judecata avand ca obiect custodie comuna/exclusiva in functie de situatia dvs. concreta, incredintarea minorei si stabilirea domiciliului la dvs. Instanta competenta sa judece cauza este judecatoria de la domiciliul actual al minorei. De asemenea puteti cere si pensie de intretinere. Pentru o buna argumentare a cererii in vederea maximizarii sanselor de admitere, luati legatura cu un avocat care sa va ajute cu redactarea si sustinerea cererii in fata instantei conform situatiei dvs. concrete pe care o veti discuta cu avocat. Cu stima, av. Madalina Pascu
Madalina Pascu, Avocat