Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie sa fac pentru intabulare drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie sa fac pentru intabulare drept de proprietate prin ...

Ce trebuie sa fac pentru intabulare drept de proprietate prin succesiune. Este vorba de teren agricol. Exista cf.
In baza certificatului de mostenitor eliberat de notarul public se face inscrierea dr de proprietate in CF.
Mulțumesc ! Trebuie sa duc actul de succesiune la ocpi-ul în jurisdicția unde este terenul ?
Cine eliberează formularul de cerere și unde / cum se plătește serviciul de intabulare ?
Mulțumesc ! Trebuie sa duc actul de succesiune la ocpi-ul în jurisdicția unde este terenul ?
Cine eliberează formularul de cerere și unde / cum se plătește serviciul de intabulare ?
Puteti lua legatura cu notarul care eliberat certificatul de mostenitor si se ocupa de procedura la ANCPI prin delegatii notariatului.
Trebuie sa prezentați copie legalizata după certificatul de moștenitor, documentația cadastrala și certificat de atestare fiscala.
Taxa este 0,15% din valoarea fiecărui număr cadastral, dar nu mai puțin de 60 lei.
Pentru intabulare, va puteți prezenta direct dvs la Biroul de Carte Funciara de care aparțin imobilele.