Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă 2 persoane sunt într-un proces de custodie a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă 2 persoane sunt într-un proces de custodie a copilului ...

Dacă 2 persoane sunt într-un proces de custodie a copilului în care mama copilului are autoritate parinteasca exclusiva, iar tatăl cere autoritate parinteasca în comun, este mama obligata sa ii dea tatălui copilului documentele medicale daca i le solicita și să meargă cu ea la doctor cu copilul? Poate pierde autoritatea exclusiva prin refuzul mamei de a a ii trimite documentele medicale și a merge la doctor?
Buna ziua

Daca mama are custodie exclusiva, nu este obligata sa documentele medicale.
Trebuie asteptata solutia instantei de a pronunta autoritatea comuna si apoi hotararea trebuie sa ramana definitiva.
Parintii au obligatia de a vegheaa la crestreea copilului, inclusiv aspectele medicale fac parte din notiunea de exercitare in comun a autoritatii parintesti. Tatal are dreptul sa cunoasca aspectele legate de sanatatea copilului, Trebuie sa fie informat de catre mama, mai ales daca cere expres aceste detalii.

Refuzul mamei de a colabora cu tatal poate fi un aspect sanctionat de instanta de judecta in fata careia se desfasoara procesul de divort. Acum insa depinde si de tot ce este in dosar, caci daca tatal are un interes de conjunctura legat de judecarea dosarului e una, daca insa vorbim de un parinte implicat de-a lungul anilor e alta situatia.