Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cumul pensie cu veniturile PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cumul pensie cu veniturile PFA

Buna ziua!
Am o intrebare referitoare la cumularea pensiei (limită de vârstă) cu veniturile din activitatea PFA.
In articolul de azi 1 dec 2022
avocatnet.ro/articol_49025/N...

Acolo, pe linkul de la punctul 4 spune că
”... dacă un PFA nu obține anual venituri din activități independente peste limita de 12 salarii minime brute.[...] pensia nu se poate cumula cu acesta."
Va rog frumos explicați-mi ce inseamnă afirmatia asta.

Inseamnă că, dacă sunt pensionar la limită de varsta si PFA cu venituri anuale SUB 12 salarii minime brute, atunci :
- nu mai am dreptul la pensie?
- TREBUIE SA INCHID pfa-ul ca să primesc pensia?
- primesc pensia DAR pfa-ul trebuie să plăteasca CAS+CASS+IMPOZIT pentru cel putin 12 sal minime brute CHIAR DACA nu ating acel nivel de venit?

Va multumesc frumos!
IonIoanaAnca, utilizator
Daca aveti PFA si sunteti si pensionar veti plati doar CASS daca venitul din PFA depaseste in 2022 12 salarii minime ) si impozit pentru activitatea din PFA .
Plafonul de 12 salarii minime pt CASS se va calcula DOAR din PFA nu si ce primiti ca pensionar . ( venit din pensii )

CAS nu veti plati la activitatea din PFA pt ca sunteti exceptat fiind pensionar.
Va multumesc!!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca aveti PFA si sunteti si pensionar veti plati doar CASS daca venitul din PFA depaseste in 2022 12 salarii minime ) si impozit pentru activitatea din PFA .
Plafonul de 12 salarii minime pt CASS se va calcula DOAR din PFA nu si ce primiti ca pensionar . ( venit din pensii )

CAS nu veti plati la activitatea din PFA pt ca sunteti exceptat fiind pensionar.