Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract full plus contract part time legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract full plus contract part time legal?

Bună ziua,

În situația în care am un serviciu full time, 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămână, legal am voie un alt contract de 2 ore pe zi, 5 zile pe săptămână? Dacă da, în ce condiții?
Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. (art. 35 alin. (1) teza I din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.