Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absentare in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absentare in preaviz

Un angajat in preaviz nu se prezinta la locul de munca cele 4 ore prevazute de codul muncii. Cum procedeaza angajatorul?
dragoslavele, utilizator
se prelungeste perioada de preaviz daca nu se prezinta, absentele nemotivate reprezinta zile de suspendare a perioadei de preaviz.
Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.
Daca se afla in preavizul de 20 de zile acordat in vederea concedierii din motive neimputabile salariatului, salariatul are dreptul sa absenteze 4 ore pe zi fara a-i fi diminuate drepturile salariale. Deci, angajatorul il va pontat 8 ore, 4 ore lucru si 4 ore preaviz si ii va acorda in intregime toate drepturile salariale.
pneagu a scris:

Daca se afla in preavizul de 20 de zile acordat in vederea concedierii din motive neimputabile salariatului, salariatul are dreptul sa absenteze 4 ore pe zi fara a-i fi diminuate drepturile salariale. Deci, angajatorul il va pontat 8 ore, 4 ore lucru si 4 ore preaviz si ii va acorda in intregime toate drepturile salariale.

Poate lipsi doar 4 ore ...nu toata ziua ... ;)
contractul a fost desfacut cu art. 65 (1) din codul muncii. daca angajatul nu se prezinta la unitate, conform art. 73, cel putin 4 ore, contractul de munca inceteaza sau se suspenda?