Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica gresita: ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica gresita: ...

Buna seara,
Am o speță la care nu dau de capăt și anume:
In urma unei sentințe civile sunt proprietarul unor terenuri. Acum doresc intabularea acestora dar suprafață din teren este mai mare decât în expertiza tehnica (250-500 mp in plus) . Aceasta suprafață mai mare este apropiată de titlul de proprietate care a stat la baza sentinței civile iar în expertiza tehnica este teren mai puțin decât în titlu. Acum un avocat mă pune sa fac acțiune în constatare cu primaria iar altul să îl dau in judecata pe expert.
Care ar fi soluția optimă.
Mulțumesc
Analizati responsabil variantele si riscurile aferente
1-Ati devenit proprietar asupra unor terenuri in temeiul unei hotarari judecatoresti
Care este motivatia sa promovati actiune impotriva primariei?
2-Solutionarea in instanta implica un termen nedefinit dar nu garanteaza hotarare favorabila dv
Initial contactati expert cadastrist care sa realizeze expertiza,conditionat de concluziile expertizei veti hotari eventuale demersuri
Succes !
Terenurile au fost măsurate de un expert în vederea intabulari iar măsurătorile sunt mai mari decât în expertiza efectuată pt sentința civilă.
Cei de la oficiu mă trimit către judecătorie pt rectificare iar de acolo încep nebuloasele

ynocentta a scris:

Analizati responsabil variantele si riscurile aferente
1-Ati devenit proprietar asupra unor terenuri in temeiul unei hotarari judecatoresti
Care este motivatia sa promovati actiune impotriva primariei?
2-Solutionarea in instanta implica un termen nedefinit dar nu garanteaza hotarare favorabila dv
Initial contactati expert cadastrist care sa realizeze expertiza,conditionat de concluziile expertizei veti hotari eventuale demersuri
Succes !

Puteti depune observatii scrise la raportul de expertiza. Anexati documente care va sustin punctul vedere. Pentru a raspunde la observatii, acestea trebuie aprobate de catre instanta.
Daca raspunsurile expertului nu va satisfac, puteti cere instantei sa aprobe o contraexpertiza.
Trebuie sa stiti ca in prezent, se fac masuratori topografice cu aparatura performanta, aparatura care probabil, nu era disponibila, la data efectuarii masuratorilor pentru intabulare.