Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretare text antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretare text antecontract

Buna seara !
Am nevoie de o interpretare a unei portiuni de text ce face parte dintr-un antecontract de bun viitor achizitie apartament.

Se refera la ultima transa de bani si semnarea actului de vanzare -cumpare.

"sa se achite din surse proprii astfel: ...

".., iar suma de 55.000 lei pana la data de 30.05.2021, data la care se va semna si actul de vanzare in forma autentica si la care se va preda si apartamentul "la cheie".

Mentionez ca nu am platit ultima transa si nici nu am semnat actul in forma autentica.

volvera, utilizator
L-ati contactat pe vanzator, ca să semnați contractul de vânzare?
raluk0207, utilizator
Ce ar fi de interpretat?
Textul e clar, ce nu e clar, e de ce nu ati finalizat vânzarea?
eu cred ca, daca de la 30.05.2021 pana azi nu s-a intamplat nimic, antecontractul este perimat. dar ne-ati dat doar o bucatica
Buna ziua !
La data respectiva lucrarile erau in desfasurare. 8 luni mai tarziu ne-a predat apartamentul cu cheile in baza unui proces verbal de predare -primire, apoi a mai durat pana a pus liftul in functiune, dupa am descoperit ca nu poate face receptia pt. Ca nu are locuri de parcare. El trebuia sa faca locurile de parcare la subsol, dar nu a respectat autorizatia bazandu-se pe un schimb de teren cu domeniile statului. Peste strada vizavi de cele 2 blocuri (suntem 2 blocuri in aceeasi situatie) este acest teren ce apartine de domeniile statului. Noi nu am stiut ca nu a respectat autorizatia. Acum el ne cere restul de bani sau sa eliberam apartamentul.
Procedura de schimb nu a fost aprobata, desi oferta a fost evaluata la mai mult fata de acel teren. Vrea sa depuna din nou, daca nici a doua oara vrea sa se duca in instanta.. dar asta dureaza.

raluk0207 a scris:

L-ati contactat pe vanzator, ca să semnați contractul de vânzare?

Nu
Manuela Rășină, administrator