Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrare tehnica-obligatoriu ?!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrare tehnica-obligatoriu ?!

Bună ziua,

Ma puteți ajuta cu un articol sau o interpretare cu privire la obligativitatea de a avea încheiat un contract pentru administrarea tehnica a imobilului pentru o Asociatie de proprietari?
Lunar se achita o suma fără a fi prestate servicii iar la fiecare intervenție se emite factura....asa ca ne gândim sa renunțăm la acel contract .

Multumesc anticipat.

Buna ziua,
Din cate stiu, nu exista aceasta obligativitate in vreo prevedere legala dar trebuie sa va ganditi cum interveniti cat mai repede in cazul in care se intampla ceva ( se sparge o teava, se infunda canalizarea...), cat de repede gasiti pe cineva sa intervina...
Nu ar strica ca macar sa aveti contact cu un instalator, electrician... care sa va ajute in caz de necesitate...
Art 64. (2) Cumva se subintelege ca administrarea trebuie sa contina cele 3 componente tehnic, contabilitate si casierie.
Legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a impus obligativitatea infiintarii asociatiei de proprietari cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de imobil de locuit in comun