Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Reparatie teva comuna bloc si am ramas cu peretele ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Reparatie teva comuna bloc si am ramas cu peretele darimat la baie

Buna ziua
Un var a fost nevoit sa permita reparatia tevii comune prin baia lui numai ca a ramas cu paguba! I au darimat o portiune din perete cu faianta au inlocuit teava sparta si gata. Acum varul meu a ramas cu gaura la baie presedintele blocului i a zis ca sa si repare peretele pe banii lui ca daca nu intervenea ai curgea apa prin tavan. Nu trebuie sa suporte si asociatia macar jumatate din costurilrle reparatiei la perete? Gaura e destul de mare un metru pe 40 cm! Trebuia sa faca inainte un acord scris de aducere la forma initiala a peretelui cu presedintele de bloc ?
Buna ziua
ART. 31 din legea 196/2018
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociatiei
de proprietari, proprietarul este obligat sa permita accesul presedintelui sau al unui
membru al comitetului executiv, administratorului si al unei persoane calificate in
realizarea lucrarilor de constructii/reparatii, dupa caz, in proprietatea sa individuala,
atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca
elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectiva
proprietate individuala. Fac exceptie cazurile de urgenta cand termenul pentru
preaviz este de 24 de ore.
(2) In cazul in care proprietarul nu permite accesul in proprietatea sa, in
conformitate cu prevederile alin. (1), acesta raspunde civil si penal, dupa caz, pentru
toate prejudiciile create proprietarilor afectati, in conditiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care sufera un prejudiciu ca urmare a executarii lucrarilor prevazute la alin. (1) sunt despagubiti de catre asociatia de proprietari, din fondul de reparatii.
(4) In cazul in care prejudiciul este cauzat de catre executantul lucrarilor de
interventie, persoana fizica/juridica, despagubirea va fi recuperata de la acesta, in
conditiile legii.
(5) Lucrarile de interventie la elementele componente ale proprietatii comune,
efectuate in baza alin. (1), se executa in conditii stabilite de comun acord si
consemnate printr-un acord semnat de catre proprietar si asociatia de proprietari.
(6) In situatia in care, pe parcursul executarii lucrarilor de interventie in baza
prevederilor alin. (1), se afecteaza in orice mod proprietatea individuala, cheltuielile
necesare pentru aducerea la starea tehnica initiala a acestora se suporta in conditiile
alin. (3) si/sau (4), dupa caz.

Sa mearga cu acest articol la presedinte si, daca acesta nu binevoieste sa-l respecte il poate ameninta cu chemarea in instanta a asociatiei, reprezentata de X in calitate de presedinte...
Nu ar strica sa discute cu un avocat daca se ajunge la instanta.
Ionut.ion, utilizator
Perfect! Mumtumim
este un vid legislativ sau scapare intentionata a legiuitorului
legiuitorul a impus obligatia proprietarului de a permite accesul in proprietate in cazul cad este necesara intervenitia la partea comuna pentru a carei stare tehnica este responsabila exclusiv asociatia de proprietari
Legiuitorul,insa nu a impus asociatiei sa remedieze si sa execute si finisajele in proprietate,motiv pentru care proprietarului-conform disp L nr 196/2018 ii revine obligatia sa asigure starea tehnica a proprietatii pe propria cheltuiala