Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Am si eu nevoie de o indrumare teava de sub ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Am si eu nevoie de o indrumare teava de sub bloc de ...

Buna ziua
Am si eu nevoie de o indrumare locuiesc intrun apartament nou fara subsol cu 3 scari
Scara unde stau eu are probleme cu teava de canalizare adica sa ingustat foarte mult si se infunda destul de des de aceea chemam vitaja cu camera sa o desfunde si de acolo stim si de defectiune
Asociatia de proprietari stie de aceasta situatie si nu vor sa faca nimic mai nou nici bani de vitaja nu mai vor sa dea si nu vor sa mai primeasca factura de la vitaja
Din cate stiu eu teava este parte comuna pentru k daca teava se infunda iar cei de la etajele superioare folosesc apa refuleaza in apartamentu de la parter asa k dc trebuie sa plateasca doar un proprietar vitaja dak teava este folosita si de alte persoane
Pe coloana cu teava defecta sunt 4 apartamente iar cei din celelalte scari nu vor sa auda de reparatie ce "treaba au ei cu teava noastra"
Ce as putea face in cazu acesta?!
Multumesc
Laura_dana, utilizator
Daca e vorba doar de coloana de canalizare, pe verticala, aferenta a 4 apartamente, ea este o proprietate comuna exclusiva si in cazul acesta proprietarii celor 4 apartamente trebuie sa suporte cheltuielile de inlocuire sau decolmatare. Cei de la "alte scari" au perfecta dreptate.
Asa ca vorbiti cu vecinii si hotariti la comun pe cine angajati sa schimbe acea teava.
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Instalatia de preluare si deversare ape menajere este parte comuna
Asociatia de proprietari in conformitate cu disp L nr 196/2018 are obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Costi]urile aferente vidanjarii se repartizeaza tuturor proprietarilor care beneficiaza de respectiva instalatie
Si ce pot face daca asociatia refuza sa returneze bani de vitaja si refuza sa faca reparatia
Ni se spune k ne trebuie acordul tuturor locatarilor si de la celelalte 2 scari doar sa reparam teava dar ei asa nu sunt de acord sa plateasca atunci dc mai am nevoie de acordul celorlate scari
Dak e sa plateasca doar coloana noastra cele 4 apartamente care o folosim desi nu prea cred k e corect asa teava care e defecta aflanduse sub bloc
Asa si noi platim intretinerea la o garsoniera de la alta scara o suma destul de maricica si nu ne-a mai cerut nimeni nici un acord

ynocentta a scris:

Instalatia de preluare si deversare ape menajere este parte comuna
Asociatia de proprietari in conformitate cu disp L nr 196/2018 are obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Costi]urile aferente vidanjarii se repartizeaza tuturor proprietarilor care beneficiaza de respectiva instalatie

Ni se spune k ne trebuie acordul tuturor locatarilor si de la celelalte 2 scari doar sa reparam teava

asociatia d eproprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
Cine a afirmat ca este necesar acordul tuturor locatarilor pentru reparat teava comuna,nu cunoaste dispozitiile in vigoare,drepturile proprietarilor si obligatiile asociatiei de proprietari
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun nu puteti solutiona,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
O sa incerc si asa
Va multumesc

ynocentta a scris:

Ni se spune k ne trebuie acordul tuturor locatarilor si de la celelalte 2 scari doar sa reparam teava

asociatia d eproprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
Cine a afirmat ca este necesar acordul tuturor locatarilor pentru reparat teava comuna,nu cunoaste dispozitiile in vigoare,drepturile proprietarilor si obligatiile asociatiei de proprietari
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun nu puteti solutiona,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie