avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am o masină mai veche, mașina este din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am o masină mai veche, mașina este din anul 11.10.2000 ...

Bună ziua! Am o masină mai veche, mașina este din anul 11.10.2000 si aș vrea să o dau la programul "local rabla" la mine în comună, dar problema este că mi-a zis un angajat al primăriei că incă nu este aprobată legea si ca sunt doar minciuni, eu am intrat pe internet si m-am uitat dacă este aprobată legea si zice că da, îmi puteți spune ce am de făcut ca să beneficiez si eu de programul ăsta? Cum să abordez situația si să-i conving pe cei de la primărie? Nu înțeleg de ce în alte zone din țară se poate, si un unele zone nu se poate...
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 19:42, 10 Decembrie 2022
Problema este ca , atata timp cat primariile au de pus o parte din bani ( cealalta parte o pune Ministerul Mediului ) , participarea la acest program nu este obligatorie . Unitatile administrativ-teritoriale pot participa , sau sa refuze sa participe . De pilda , municipiul meu refuza , si va asigur ca nu e deloc sarac , e unul dintre cele mai bogate din tara .
Am înțeles, e clară treaba... Ar fi culmea să participe la acest program, vă mulțumesc pentru răspuns!

CHKa a scris:

Problema este ca , atata timp cat primariile au de pus o parte din bani ( cealalta parte o pune Ministerul Mediului ) , participarea la acest program nu este obligatorie . Unitatile administrativ-teritoriale pot participa , sau sa refuze sa participe . De pilda , municipiul meu refuza , si va asigur ca nu e deloc sarac , e unul dintre cele mai bogate din tara .

Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2022
Popa Ciprian7, utilizator
Legea este aprobata,problema consta in nevirarea fondurilor aferente desfasurarii programului la toate UAT
Mergeți din nou la primărie anul viitor. Programul a fost amânat pentru 2023, se va modifica și poate se îndură și primăria dvs. să participe.
Aveți detalii aici:
În plus, AFM anunță că se lucrează la modificarea ghidului de finanțare aferent acestui program, cel mai probabil, pentru a micșora finanțarea pe care trebuie s-o asigure primăriile, astfel încât programul să se poată desfășura în cât mai multe localități.

www.avocatnet.ro/articol_613...
Urmăriți articolul, va avea update când apar noutăți.
Probabil de aia mi-a zis ca să mai astept "că cine știe" Mulțumesc mult!

Manuela Rășină a scris:

Mergeți din nou la primărie anul viitor. Programul a fost amânat pentru 2023, se va modifica și poate se îndură și primăria dvs. să participe.
Aveți detalii aici:
În plus, AFM anunță că se lucrează la modificarea ghidului de finanțare aferent acestui program, cel mai probabil, pentru a micșora finanțarea pe care trebuie s-o asigure primăriile, astfel încât programul să se poată desfășura în cât mai multe localități.

www.avocatnet.ro/articol_613...
Urmăriți articolul, va avea update când apar noutăți.


Alte discuții în legătură

Cum sa vand masina veche ce nu mai functioneaza? L. Otilia L. Otilia Buna ziua, Am o masina veche ce nu mai functioneza si as vrea sa o vand fie prin programul rabla, fie la fier vechi. Eu sunt proprietarul si am actele de la ... (vezi toată discuția)
Masini vechi ptr panouri solare Violeta Loțcu Violeta Loțcu Sa aprobat legea privind o masina veche ptr panouri solare? (vezi toată discuția)