avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare cumparare intre membrii familiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare cumparare intre membrii familiei

Buna ziua! Doresc sa ii vand masina fiului meu inainte de divort cu sotia. Pretul pietei este de 4000€ si totusi as dori sa o vand fiului la un pret de 500-1000€. Nici el nu are o relatia buna cu mama sa, iar sotia m a amenintat verbal intrucat daca am de gand sa vand masina, amandoi vom avea de suferit. Masina este cumparata din banii baiatului doar ca a fost trecuta pe numele meu in momentul achizitiei. Avand in vedere ca este un bun achizionat in timpul casatoriei banuiesc ca este bun comun, desi eu sunt proprietar in acte iar masina a fost platita de fiul nostru, continua sa aduca amenintari la adresa noastra daca voi trece masina pe numele baiatului. Cum pot proceda in aceasta situatie astfel incat sa nu intampin probleme legate de acest bun daca fac act de vanzare cumparare cu fiul meu cu un pret mai mic decat valoarea estimata a automobilului?
Va multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Decembrie 2022
User4567, utilizator
Cel mai recent răspuns: User4567 , utilizator 17:17, 10 Decembrie 2022
Problema este vânzarea mașinii înainte de divorț, ceea ce este o idee proasta.
Mașina va fi bun comun, dobândit in timpul căsătoriei și va fi inclusa la partajul dintre fiul și nora dvs.
Apoi, legal, nici dvs nu puteți vinde mașina fara acordul soției dvs, pe același considerent, ca este bun comun dobândit în timpul căsătoriei.

raluk0207 a scris:

Problema este vânzarea mașinii înainte de divorț, ceea ce este o idee proasta.
Mașina va fi bun comun, dobândit in timpul căsătoriei și va fi inclusa la partajul dintre fiul și nora dvs.
Apoi, legal, nici dvs nu puteți vinde mașina fara acordul soției dvs, pe același considerent, ca este bun comun dobândit în timpul căsătoriei.


Nu exista o nora. Este vorba de sotia mea. Sunt constient de partaj. Ideea este de vanzare a masinii sub pretul pietei catre fiul meu astfel incat acesteia la partaj ii va reveni jumatate din suma cu care a fost vanduta masina. Dar atata timp cat eu sunt proprietarul acestui bun, nu cred ca este nevoie de acordul ei pt a o vinde. Ea nu este trecuta pe niciun act. De mentionat ca nu s a facut niciun pas catre divort momentan. Doar sunt amenintat de sotia mea cu acest lucru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Decembrie 2022
User4567, utilizator
Ah, nu înțelesesem ca era vorba de divorțul dvs.
Autoturismul este bun comun dobândit în timpul căsătoriei, ceea ce poate fi dovedit foarte ușor.
Indiferent ca sunteți doar dvs trecut în acte.
Asta înseamnă că un eventual contract de vânzare nu este inopozabil soției și s-ar putea sa aveți probleme.
Divorțați faceți partajul, luați dvs mașina și după aia o puteți vinde fiului.
Dar...dacă e mașina lui, de ce a trecut-o pe numele dvs? Orice tânăr care deține și conduce o mașina ar trebui sa fie direct responsabil de taxele privind mașina respectiva


raluk0207 a scris:

Ah, nu înțelesesem ca era vorba de divorțul dvs.
Autoturismul este bun comun dobândit în timpul căsătoriei, ceea ce poate fi dovedit foarte ușor.
Indiferent ca sunteți doar dvs trecut în acte.
Asta înseamnă că un eventual contract de vânzare nu este inopozabil soției și s-ar putea sa aveți probleme.
Divorțați faceți partajul, luați dvs mașina și după aia o puteți vinde fiului.
Dar...dacă e mașina lui, de ce a trecut-o pe numele dvs? Orice tânăr care deține și conduce o mașina ar trebui sa fie direct responsabil de taxele privind mașina respectiva


Asta a fost decizia de la momentul respectiv sa o trecem pe numele meu, intre timp s au stricat treburile. Pai si daca ii vand masina dupa cum am spus la un pret mult mai mic sau prin donatie, care sunt “problemele” de care ma pot lovi in momentul partajului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire tmas tmas Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema Un contractul de vanzare - cumparare a unui apartament intre parinti - fii, in care parinti au drept de ... (vezi toată discuția)
Introducerea in partaj a unui imobil dobandit dupa divort, dar platit cu banii comuni cuziamusia cuziamusia Se poate include intre bunurile a partajar un imobil dobandit de catre fosta sotie, dupa divort, dar platit 100% cu banii comuni obtinuti in timpul ... (vezi toată discuția)
Drepturile la divort andrey-mihaiescu andrey-mihaiescu Buna ziua! Am in familie urmatoarea situatie: propietarul unei locuinte are un baiat adoptat (nu are copii naturali) acesta la randul lui este casatorit si ... (vezi toată discuția)