avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează ...

Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează verbal un coleg. Elevul agresat verbal ripostează lovindu-l peste nas pe coleg . Cel lovit acum cere 1000 lei daune morale și spitalizare de 3 zile . Este corect să ceară ce sumă dorește? Ce se întâmplă dacă nu i se plătește această sumă?
Cel mai recent răspuns: Catalin2o14 , utilizator 22:26, 10 Decembrie 2022
3 zile de spitalizare nu e doar un pumn in nas. Desigur, elevul batut poate depune plângere


Bogdănești a scris:

Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează verbal un coleg. Elevul agresat verbal ripostează lovindu-l peste nas pe coleg . Cel lovit acum cere 1000 lei daune morale și spitalizare de 3 zile . Este corect să ceară ce sumă dorește? Ce se întâmplă dacă nu i se plătește această sumă?

E mai complicat, el cere cât vrea, dacă inculpatul este de acord cu suma așa rămâne, dacă nu e de acord se va stabili de magistrat, dar e mult pana aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S-au comportat ca niste bestii. am fost batuti de 6 drebedei! Florin.dan Florin.dan Intr-o seara ,fratele meu se intorce spre casa cu bicicleta de la un prieten , pe drum se intalneste cu o gasca de 4 baieti, trecand pe ... (vezi toată discuția)
Am fost agresat, ce pot face? romaria2012 romaria2012 Buna ziua, Am fost batut de doi tineri langa masina mea de fata cu sotia mea. La sosirea politiei ei au spus ca am sarit primul la bataie. Eu am spus ca ei au ... (vezi toată discuția)
Zile spitalizare andrale andrale La cate zile de spitalizare se poate baga in penal? (vezi toată discuția)