Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează ...

Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează verbal un coleg. Elevul agresat verbal ripostează lovindu-l peste nas pe coleg . Cel lovit acum cere 1000 lei daune morale și spitalizare de 3 zile . Este corect să ceară ce sumă dorește? Ce se întâmplă dacă nu i se plătește această sumă?
3 zile de spitalizare nu e doar un pumn in nas. Desigur, elevul batut poate depune plângere

Bogdănești a scris:

Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează verbal un coleg. Elevul agresat verbal ripostează lovindu-l peste nas pe coleg . Cel lovit acum cere 1000 lei daune morale și spitalizare de 3 zile . Este corect să ceară ce sumă dorește? Ce se întâmplă dacă nu i se plătește această sumă?

E mai complicat, el cere cât vrea, dacă inculpatul este de acord cu suma așa rămâne, dacă nu e de acord se va stabili de magistrat, dar e mult pana aici.