Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce se întâmpla din pct de vedere procedural dacă pe ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce se întâmpla din pct de vedere procedural dacă pe parcursul ...

Ce se întâmpla din pct de vedere procedural dacă pe parcursul urmăririi penale se renumeroteaza legea care cuprinde infracțiunea ce formează obiectul respectivei cauze?
De ex in legea 123/2002 la art. 7 este interzis sa mănânci semințe in parc, după începerea in rem, art. 7 devine art. 9 alin. 1, dar pedeapsa și textul legal rămân identice
Se schimba încadrarea juridica in temeiul Art 311?
Mulțumesc
Catalin2o14, utilizator
Legea aplicabilă este cea de la data evenimentului.

adriandimitriu a scris:

Legea aplicabilă este cea de la data evenimentului.

Nu se face nicio mențiune despre faptul ca legea a fost modificata?
In tot cuprinsul actului se face referire la art din momentul săvârșirii desi textul legal nu se mai afla la acel art?