Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, Vrem să cumpărăm un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, Vrem să cumpărăm un apartament într-un imobil ...

Bună seara,

Vrem să cumpărăm un apartament într-un imobil care se afla sub incidenta legii 10/2001. Potențialii moștenitori au depus cerere de retrocedare, dar instanta a hotărât că nu au putut dovedi calitatea de moștenitori cu acte, conform legii române. In urma apelului, decizia a rămas neschimbată.
Se poate redeschide un nou proces chiar daca există o hotărâre definitivă?
De ce, intre timp pot dovedi ca sunt mostenitori?
Tocmai asta incerc sa înțeleg.
Daca există o hotărâre definitivă și între timp moștenitorii găsesc potențiale acte doveditoare, poate fi hotărârea definitivă anulată în vreun fel?
De asemenea, in posibilitatea acceptării cererii de retrocedare, ca proprietar al unui apartament într-un imobil retrocedat plătesc ceva sau statul e responsabil?

Alte info: proprietarul X a cumpărat apartamentul de la stat în 1987, in 2015 Y l- mostenit.
In 2021 au apărut potențialii moștenitori ai proprietarului vechi (de când a fost confiscată casa de comuniști)

Va multumesc

gi-jane2 a scris:

De ce, intre timp pot dovedi ca sunt mostenitori?

Mergeti cu hotararea si ce acte aveti la un avocat.
Legal ,daca hotararea este definitiva ,respectiv partile au folosit toate probele favorabile lor si alte probe nu mai pot fi introduse,aceasta nu mai poate fi atacata deoarece la eventual demers al uneia dintre parti instanta ar da solutie de autoritate de lucru judecat
Dacă au apărut în 2021 cum s a judecat un proces fond și apel într un an?Au făcut demersuri în baza legii 10 în termen,apare o notificare ls Primarie(dacă sunteți în Buc se poate verifica..Acestea sunt probleme care ar trebui sa primească un răspuns.Daca cei de la care vreți sa cumpărați au fost parte in proces sa va pună la dispoziție hotărârile pt a le studia împreună cu un avocat..