avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie pensionare

buna ziua!
sunt pensionar de boala gr.2 din 2003.Pe decizia de pensioare mi s-a inscris 18 ani si 11 zile vechime in munca din care gr.2, 4 ani,6 luni si 7 zile,gr.3 ,13 ani 6 luni si 4 zile,val pensiei fiindu-mi calculata la 591 lei. Am depus niste adeverinte cu sporurile de grupa si ulterior am primit o noua decizie cu vechme totala 20ani 9 luni si 11 zile din care 11 ani 8 luni in gr.2 si 6 ani 4 luni 11 zile in gr.3 ,pensia fiindu-mi micsorata la 567 lei.Este posibil asa ceva?Ce ma sfatuiti sa contest aceasta decizie?va multumesc
Cel mai recent răspuns: alexia_amdra , utilizator 23:01, 26 Ianuarie 2010
Sporul de grupa modifica stagiul potential in sensul diminuarii acestuia, ceea ce duce la diminuarea cuantumului pensiei.

ART. 59 - Legea nr. 19/2000
(1) La stabilirea pensiei de invaliditate asiguratilor li se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate.

Acum, dupa ce ati citit art. 59, ati inteles de unde vine diminuarea. Stagiul de cotizare realizat efectiv a crescut, prin urmare stagiul potential s-a micsorat. Trebuia sa depuneti adeverintele care atesta activitatea desfasurata in grupe de munca numai cand solicitati trecerea la pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
va multumesc de raspuns.In perioada in care am fost pensionat gr.3 am lucrat cu jumatate de norma 2 ani.Ce ma sfatuiti sa fac cu acei ani,cand sa ii bag pt recalculare?Nu vreau sa fiu iarasi in situatia sa ma trezesc cu pensia diminuata.Va multumesc pt timpul acordat.
Mai revin cu o intrebare .In cazul in care am si un handicap locomotor,lipsa gambei stangi 1/3,din anul 1983,avand in prezent 45 de ani as avea vreun avantaj in calculul pensiei daca as aduce dovezi in acest sens?
Va multumesc din suflet pt promptitudine.
Situatia este aceeasi: stagiul de cotizare realizat efectiv creste, prin urmare stagiul potential scade. Rezultatul este diminuarea cuantumului pensiei.

Drepturile de pensie se calculeaza in functie de veniturile pentru care s-a retinut si platit CAS. Orice documente medicale referitoare la afectiunile dvs. trebuie sa le prezentati comisiei de expertiza, nu casei teritoriale de pensii.
Multa sanatate!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ma scuzati de insistenta,totusi nu inteleg o chestie daca stagiul de cotizare creste eu nu am nici un beneficiu ,adica sa creasca si punctajul realizat?lIn cazul meu a scazut si punctajul realizat?Adica pe intelesul meu e mai bine sa ai ani mai putini lucrati ca pensia va fi mai mare,cu cat vechimea e mai mare stagiul potential e mai mic ?
va multumesc de intelegere!

Alte discuții în legătură

Relatii calcul pensie tedy tedy cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Daca schimb gradul de pensie, se iau in calcul anii si cotizatia? sarbu vasile sarbu vasile sant in gradul trei de invaliditate am lucrat 5 ani program de 4 ore timp in care am cotizat la casa de pensii vreau sa stiudaca trec in gradul 2 se ia in ... (vezi toată discuția)
Varsa pensionare pens pens barbat, data nasterii-22.07.1950 pensionat invaliditate gr.II din 19.12.2002, stagiu cotizare 34 ani si 3 luni(din care 16 ani si 4 luni grupa II-dar nu sunt ... (vezi toată discuția)