Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am resedinta in strainatate. Legalizare imputernicire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am resedinta in strainatate. Legalizare imputernicire la succesiune.

Am resedinta in strainatate. In Romania la succesiunea dupa tatal meu vreau sa o imputernicesc pe mama mea sa ma reprezinte. Datorita unui accident nu ma pot deplasa pt o perioada mai lunga de timp in Romania si nici la ambasada, de aceea am facut aici o imputernicire cu apostila de la Haga. Notarul din Romania nu o accepta solicitind o imputernicire facuta prin ambasada. Nu este oare un abuz din moment ce legea prevede:

1-Legalizare prin Ambasada (NB.pe scurt)
2-In cazul in care prin conventii internationale la care Romania este parte se prevede altfel, se aplica acele conventii.

Conventia de la Haga prin Lista A cu tarile afectate prevede eliminarea supralegalizarii prin aplicarea Apostilei.
Poate cineva sa-mi raspunda care este procedura corecta? Va multumesc!
bellman, utilizator
Trebuie prin ambasada.

Puteti angaja avocat ca sa va reprezinte la notar dacă va grăbiți.
Se încheie un contract de asistență juridica cu avocatul de la distanță si se emite împuternicire avocatiala.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu e niciun abuz. Imputernicirea trebuie sa fie in forma autentica notariala.
Apostila nu are nicio legatura cu cerinta formei autentice si nici nu o inlocuieste.
Iar imputernicirea avocatiala, nu e autentica si la fel, nu va foloseste.
Procedura corecta este sa trimiteti o procura autentificata la orice notar public din Romania sau la Ambasada/Consulat.
Sau, mai amanati dezbaterea succesiunii, pana va reveniti.
Împuternicirea avocatiala se foloseste și la instanță și cu atât mai mult la notar.

Notarul nu are dreptul de a încalcă legea care prevede ca avocatul reprezinta în baza Împuternicirii avocatiale.
La avocati nu le trebuie procura notariala.
Aici este găselnița juridica și cât se poate de legal.

Eu am reprezentat de multe ori la notar în baza Împuternicirii avocatiale.

Nu mai derutați oamenii.
Sunt unul din avocatii foarte vechi din Baroul București și nu tine ce invocă notarii.

Fac abuzuri pentru ca lumea nu mai vrea sa plătească avocatii pentru procese care ar face ordine cum face Curtea Constituțională.

Astăzi, am cerut telefonic la un notar sa răspundă la o cerere făcută de o clienta a mea până să fiu angajat.
Nu vrea sa răspundă și nici sa dea încheiere de respingere pentru ca se teme de instanță.
Astăzi am crezut clienta care îmi tot spunea de notar și abuzuri...
Maine merg acolo sa lămurim problema și sa nu mai încalce legea.

Nu am deloc chef sa mai fiu eu artizanul dreptății dar asa ma nimeresc câteodată.

Legea obliga notarul sa dea încheiere de respingere, nu este la libera sa alegere sau după bunul sau chef, ar de precizat ca sa înțeleagă și neinitiatii în drept.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Legea o încălcați dvs, domnule avocat.
Da, pentru mărunțișuri de-ale dvs, folosite pentru instanta este buna procura avocatiala.
În multe cazuri, nici aia nu e suficienta, ca trimiteți clienții la notar pentru procuri sau alte declarații sau bazaconii, ca să va faceți dvs probele la dosar.
Notarul nu va răspunde, ca nu are de ce.
El răspunde doar la solicitarea instantei.
Dar la o vânzare sau la o dezbatere succesorala, nu veți putea reprezenta clienții si nu veți putea semna în locul lor în veci si pururi.
De ce?
Conform art 113, din Legea 36/1995
"Încheierea finală are forța probantă a înscrisului autentic și va cuprinde următoarele elemente:"
Conform art.2013, Cod civil
"Mandatul dat pentru încheierea unui act juridic supus, potrivit legii, unei anumite forme trebuie să respecte acea formă, sub sancţiunea aplicabilă actului însuşi".
Nu știu în care univers, o împuternicire avocatiala este înscrisă ca act de acceptare a succesiunii în Registrul Național Notarial de Evidenta a Opțiunilor Succesorale și în Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor, spre a fi verificata dacă nu a fost revocata
Nu mai îmbătați userii cu apa rece, ca o faceți degeaba.
raluk0207, utilizator