Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru autorizat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru autorizat

Am avut un punct de lucru autorizat și conform OG 99/2000. În urma închiderii activității la punctul de lucru autorizat, am declarat la ORC, dar nu am depus autorizația emisă conf. OG 99/2000 și în baza unui HCL local. Totodată conf. aceluiași HCL , trebuia sa predau această autorizație în termen de 15 zile de la închidere. Având în vedere că am închis punctul de lucru în data de 04.06.2021, în data de 27.05.2022 în urma unor verificări ale Poliției Locale am fost sancționat contravențional conf. HCL-ului, pentru nepredarea autorizației de funcționare în termenul prevăzut de HCL.
Întrebarea este, având în vedere că au trecut 6 luni de la expirarea termenului de predare, 19.06.2021, conf. OG 2/2001 mai puteam fii sancționat, s-au a expirat termenul de sancționare ??
george-neagu, moderator