Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie de functionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie de functionare

Buna ziua,
Certificatul constatator de autorizare a punctului de lucru eliberat de Oficiul Registrului Comerţului contine si activitati prevazute in OG nr. 99/2000, modificata si completata prin Legea nr. 650/2002 si care necesita acord de functionare de la primarie.
Activitatile respective nu se desfasoara in fapt (numai activitate birou si depozitare - fara lucru cu publicul), ele fiind autorizate doar pentru perspectiva.
In aceasta situatie exista obligativitatea obtinerii acordului de functionare?
Eu nu am gasit precizarea in lege.
Multumesc!
si pentru activitatea de depozitare trebuie acord primarie , la mine pe acord scrie Legea 215/2001: OG99/2000 ;HG333/2003 si OG21/1992 in plus si Hot. Cons Local.
Multumesc pentru raspuns. Depozitarea privita ca serviciu de piata, intradevar necesita acord de functionare.

Nu este precizata situatia depozitarii produselor in cazul comercializarii in afara spatiilor comerciale (vanzare directa si nu in structuri de vanzare).Conf atr 6, alin (2) din legea 650/2002 doar exercitarea activităţii de comercializare în zone publice este supusă acordului autorităţilor administraţiilor publice locale.

Intrebarea mea este insa la situatia in care exista autorizatia de functionare (obtinuta la Registrul Comertului in baza declaratiei pe proprie raspundere) pentru o activitate ce necesita acord de functionare ( de la primarie) dar ea nu se desfasoara mai este necesar acordul de functionare?
liviu_co, utilizator
Pentru desfasurarea activitatilor la sediul social sau punct de lucru aveti nevoie de autorizatia de la primarie si fisa de valabilitate a acesteia.
In cazul in care nu desfasurati toate activitatile autorizate prin certificatul constatator eliberat de ORC, veti intocmi dosarul de autorizare la primarie doar pentru activitatile pe care efectiv le desfasurati.
Pentru activitati de birou este necesara autorizarea in situatia in care aveti angajati in locatia respectiva.
Multumesc pentru raspuns.
O.G.99/2000, Art 6, alin (2) spune:
"Exercitarea activitatii de comercializare in zone publice este supusa acordului autoritatilor administratiilor publice locale sau ale ...."
Alte referinte nu gasesc cu privire la necesitatea acordului de functionare.
De unde rezulta necesitatea acordului de functionare pentru birou in situatia in care exista angajati? (nu ne referim la servicii de birou oferite publicului).

De asemenea unde este reglementat faptul ca numai activitatile pe care "efectiv le desfasuram" necesita acord de functionare?

juridic dana a scris:

Pentru desfasurarea activitatilor la sediul social sau punct de lucru aveti nevoie de autorizatia de la primarie si fisa de valabilitate a acesteia.
In cazul in care nu desfasurati toate activitatile autorizate prin certificatul constatator eliberat de ORC, veti intocmi dosarul de autorizare la primarie doar pentru activitatile pe care efectiv le desfasurati.
Pentru activitati de birou este necesara autorizarea in situatia in care aveti angajati in locatia respectiva.

Cand am mers sa depun documentele la primarie pt autorizare am insirat un anumit numar de coduri pe care le-am dorit(nu toate care erau in CF constatator de la Reg. Com), can am dorit sa adaug si altele am mers si am solicitat suplimentarea autorizatiei/acordului, cei de la primarie nu solicita sa treci toate codurile ci doar cele pe care le doresti.