avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende pe trim 1+2+3 /2022.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende pe trim 1+2+3 /2022.

Vreau sa iau dividende pe trim 1+2+3 /2022. Ce taxe trebuiesc platite? Ce documente se cer intocmite ? Daca in ultimii 2 ani ( 2020- 2021 ) nu am platit CASS ce trebuie sa fac? Valoarea CASS se scade ?
.
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:53, 14 Decembrie 2022
veti intocmi o Horarare AGA prin care repartizati dividendele pt TRIM 1 2 si 3 din profitul existent la 30,09,2022. In 30 zile de la AGA veti depune la ANAF un bilant interimar la T3 si veti plati impozit 5% la suma bruta a dividendelor repartizate.

CASS veti plati daca suma ridicata in 2022 depaseste 12 salarii minime adica 30,600 .
Veti plati 10% adica 3060 lei pana la 25,5,2023 prin Declaratia unica pe CNP asociatului.

Pt 2020 si 2021 daca nu ati ridicat dividende nu datorati CASS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca ridic dividende aferente anului 2022 in iulie care este ... stef-mar stef-mar daca ridic dividende aferente anului 2022 in iulie care este termenul de depunere a bilantului interimar? (vezi toată discuția)
Magazin online emma.dn97@yahoo.com emma.dn97@yahoo.com Buna ziua. Doresc sa îmi deschid un magazin online de haine, mai exact pe Facebook și Instagram. As vrea sa înființez și o firma pentru ca totul sa fie ... (vezi toată discuția)
Srl nou infiintat: cand as putea beneficia de banii castigati in septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie 2020? iMozzie iMozzie Buna ziua, Recent am infiintat un SRL avand codul caen 6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe. Momentan nu am gasit ... (vezi toată discuția)