Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Ce șanse ai ca persoana fizica dacă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Ce șanse ai ca persoana fizica dacă depui o sesizare ...

Bună ziua!
Ce șanse ai ca persoana fizica dacă depui o sesizare catre inspecția judiciara pt hot, definitive sau în apel ?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.

Inspecția Judiciară acționeaza potrivit principiului independenței operaționale în raport cu Consiliul Superior al Magistraturii, instanțele judecatorești, parchetele de pe langă acestea și în relația cu celelalte autorităti publice, exercitându-și atribuțiile de analiza, verificare și control în domeniile specifice de activitate, în temeiul legii și pentru asigurarea respectării acesteia.
Orice persoană interesata poate să sesizeze Inspecţia Judiciară în legatura cu abaterile disciplinare savarsite de judecatori si procurori, inclusiv membrii aleşi ai Consiliului Superior al Magistraturii sau inspectori judiciari, precum şi de magistraţi-asistenţi ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
Daca dv doriti reanalizare hotarare definitiva,inspectia judiciara nu are competenta