Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost citat de judecatorie pentru o speta ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost citat de judecatorie pentru o speta ce priveste o promisiunea ...

Am fost citat de judecatorie pentru o speta ce priveste o promisiunea de vanzare pentru un bun imobil facuta de defuncta mama . Eu si fratii mei, [paratii] , nu suntem in cunostinta de cauza de aceasta promisiune si nici nu am facut succesiunea pentru bunurile mamei noastre. Habar nu avem cine este reclamantul si nu stim despre ce vorbeste, nici masa succesorala nu o stim. Cu totii locuim in strainatate si nu ne putem deplasa in tara cu usurinta ca asa vrea cineva. In plus citatia mi-a fost transmisa cu intarziere de un vecin care a gasit-o intamplator. Nu am semnat pentru primire.Ce sa fac in situatia asta ? va rog sa ma ajutati . Multumesc anticipat.
Redactati inscris catre instanta de judecata in care detaliati situatia
Inscrisul trebuie depus la registratura instantei care solutioneaza plangerea
ynocentta, utilizator
Buna ziua,

In masura in care nu locuiti in tara puteti acorda procura unei persoane pentru a va asigura interesele sau puteti sa contactati un avocat care sa efectueze demersuri in numele dumneavoastra, depunere intampinare, analizarea situatiei, stabilirea unei strategii, asigurarea reprezentarii.

Cu stima,
av.Jasmine Oancea
Buna ziua, multumesc de raspuns. Eu nu inteleg de ce sunt labelizat ca si 'parat' . Nu sunt inca succesorul mamei mele , mostenirea nu este nici macar inceputa, nu cunosc bunurile si nici datoriile mamei mele. Ne fiind recunoscut ca si succesor cum pot fi eu de folos intr-o actiune oblica si sa devin parat ? Daca nu dau urmare acestei citatii, ce sentinta ar putea emite judecatorul impotriva mea care nu am nici-o calitate legala asupra mostenirii si a promisiunilor facute de defuncta mama ? Multumesc de ajutor .
Sunteți succesor, nu sunteți mostenitor. Nu știu ce s a solicitat in cadrul actiunii. Se pot formula fata de mostenitori/succesori anumite pretenții pe cale de acțiune oblica. Toate aspectele legate de faptul ca nu ați acceptat mostenirea se discuta in fata instanței de judecată. Atentie: mostenirea se accepta in totalitate și se renunța la ea in totalitate.
Instanta de judecata poate dispune deschiderea succesiunii ,iar dv conditionat de interese aveti dreptul sa acceptati sau sa refuzati