Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost citat de judecatorie pentru o speta ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost citat de judecatorie pentru o speta ce priveste o promisiunea ...

Am fost citat de judecatorie pentru o speta ce priveste o promisiunea de vanzare pentru un bun imobil facuta de defuncta mama . Eu si fratii mei, [paratii] , nu suntem in cunostinta de cauza de aceasta promisiune si nici nu am facut succesiunea pentru bunurile mamei noastre. Habar nu avem cine este reclamantul si nu stim despre ce vorbeste, nici masa succesorala nu o stim. Cu totii locuim in strainatate si nu ne putem deplasa in tara cu usurinta ca asa vrea cineva. In plus citatia mi-a fost transmisa cu intarziere de un vecin care a gasit-o intamplator. Nu am semnat pentru primire.Ce sa fac in situatia asta ? va rog sa ma ajutati . Multumesc anticipat.
Va multumesc, acum inteleg mai bine. Din cate am observat, e vorba de o promisiune de vazare semnata in 2014, cu o clauza de finalizare in 3 ani dupa dezbatarea mostenirii dupa bunici. Dezbaterea respectiva s-a finalizat in iunie 2019. Conform art 1669 cod civil, aceasta promisiune de vanzare s-a prescris deja, fie ca se ia in considere anul 2014, cand s-a semnat promisiunea sau anul 2019, cand s-a indeplinit clauza prevazuta in promisiune. Imi puteti confirma va rog, daca este un argument suficient pentru a cere incheierea procedurii in baza prescrierii? Credeti ca, daca trec acest motiv in scrisoarea de intampinare si trimit email pe adresa judecatoriei, se va lua in considerare la sedinta la care am fost citat?
Nu intentionez sa fac vreo paguba cuiva, dar nici nu pot sa ajung in tara cu usurinta sau sa demarez succesiunea pana nu sunt disponibili toti fratii, motiv pentru care nu am dezbatut-o pana in prezent.
Multumesc frumos
Va multumesc, acum inteleg mai bine. Din cate am observat, e vorba de o promisiune de vazare semnata in 2014, cu o clauza de finalizare in 3 ani dupa dezbatarea mostenirii dupa bunici. Dezbaterea respectiva s-a finalizat in iunie 2019. Conform art 1669 cod civil, aceasta promisiune de vanzare s-a prescris deja, fie ca se ia in considere anul 2014, cand s-a semnat promisiunea sau anul 2019, cand s-a indeplinit clauza prevazuta in promisiune. Imi puteti confirma va rog, daca este un argument suficient pentru a cere incheierea procedurii in baza prescrierii? Credeti ca, daca trec acest motiv in scrisoarea de intampinare si trimit email pe adresa judecatoriei, se va lua in considerare la sedinta la care am fost citat?
Nu intentionez sa fac vreo paguba cuiva, dar nici nu pot sa ajung in tara cu usurinta sau sa demarez succesiunea pana nu sunt disponibili toti fratii, motiv pentru care nu am dezbatut-o pana in prezent.
Multumesc frumos

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Sunteți succesor, nu sunteți mostenitor. Nu știu ce s a solicitat in cadrul actiunii. Se pot formula fata de mostenitori/succesori anumite pretenții pe cale de acțiune oblica. Toate aspectele legate de faptul ca nu ați acceptat mostenirea se discuta in fata instanței de judecată. Atentie: mostenirea se accepta in totalitate și se renunța la ea in totalitate.

Inteleg ca poate dispune deschiderea dar poate impune si sa ma conditioneze ? suntem mai multi mostenitori fiecare cu viata lui prin lume . Nu putem veni oricand oricum in tara din motive obiective. Am vazut ca au semnat in 2014 promisiunea de vanzare si am vazut ca o promisiune se prescrie daca ea nu este finalizata im termen de 3 ani de la semnare, deci 8 ani mai tirziu la 2 ani distanta de la moartea mamei se gandesc sa ma citeze sa le rezolv eu vanzarea. Multumesc de raspuns
Termenul de prescriptie pentru pronunțarea unei hotărâri care se țină loc de contract este de 6 luni de la mom la care trebuia încheiat contractul. Termenul de prescriptie pentru restituirea sumelor de bani este de 3 ani. Ce va considera instanța ca fiind suficient, nu ma pot pronunța.