avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La reorganizarea unității, gestionarul angajat în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La reorganizarea unității, gestionarul angajat în teritoriu ...

La reorganizarea unității, gestionarul angajat în teritoriu nu predă gestiunea, nu pierde locul de muncă, este preluat în plată de unitatea centrală . In acest caz unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja? Sau unitatea din teritoriu îi returnează valoarea garanției gestionarului și unitatea care îl preia în plata salariului, îi reține altă garanție în 10 rate? Gestiunea nu se predă! Rog articol. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:50, 27 Decembrie 2022
unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja.

Vedeți art.173 C.mun.
Nu face referire la speță mea.

Cornel Vasile a scris:

unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja.

Vedeți art.173 C.mun.

Este logic și de bun simt să preia garanțiile, dar unde scrie, ce articol?
Sigur nu în codul muncii.

Elena Elena a scris:

Nu face referire la speță mea.

Cornel Vasile a scris:

unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja.

Vedeți art.173 C.mun.



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa scrie exact?
Da. Trebuie să scrie exact, așa cum scrie in Legea Nr. 22/1969 despre alte situații.

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa scrie exact?

Alte discuții în legătură

Garantie gestionari mascool mascool Buna seara! Stie cineva cum s-a modificat legea 22/1969 sau daca s-au modificat prevederile referitoare la garantia materiala a gestionarilor? Raspunderea ... (vezi toată discuția)
Director = gestionar al bunurilor unitatii ? oanaportar oanaportar - directorul unitatii are Contract individual de munca - in unitatea pe care o conduce exista mai multe bunuri 1. - directorul unitatii are calitate de ... (vezi toată discuția)
Preluare gestiune papillon papillon Buna seara! In calitate de sef de magazin trebuie sa preiau o gestiune, insa la inventar nu am fost lasat sa particip venind o echipa speciala de la centru ... (vezi toată discuția)