Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La reorganizarea unității, gestionarul angajat în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La reorganizarea unității, gestionarul angajat în teritoriu ...

La reorganizarea unității, gestionarul angajat în teritoriu nu predă gestiunea, nu pierde locul de muncă, este preluat în plată de unitatea centrală . In acest caz unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja? Sau unitatea din teritoriu îi returnează valoarea garanției gestionarului și unitatea care îl preia în plata salariului, îi reține altă garanție în 10 rate? Gestiunea nu se predă! Rog articol. Vă mulțumesc!
unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja.

Vedeți art.173 C.mun.
Nu face referire la speță mea.

Cornel Vasile a scris:

unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja.

Vedeți art.173 C.mun.

Este logic și de bun simt să preia garanțiile, dar unde scrie, ce articol?
Sigur nu în codul muncii.

Elena Elena a scris:

Nu face referire la speță mea.

Cornel Vasile a scris:

unitatea centrală care va plăti salariile, preia și garanția constituită deja.

Vedeți art.173 C.mun.

Trebuie sa scrie exact?
Da. Trebuie să scrie exact, așa cum scrie in Legea Nr. 22/1969 despre alte situații.

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa scrie exact?