Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua! am o intrebare am vazut in actele ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua! am o intrebare am vazut in actele asociatiei un bon ...

Buna ziua!
am o intrebare am vazut in actele asociatiei un bon de benzina in valoare 65 lei .
este inregistrat in contabilitate astfe :
401=5311 32.5
3022=401 32,5
6022=3022 32.5
121=6022 32.5
a scazut 50% direct din bon
este corect inregistrat ?
multumesc
pai a platit din casa numa juma' de bon la pompa ? :))

Achizitia combustibilului :
3022 = 401 65 lei
6022 =3022 = 65 lei ( dar doar jumatate este cheltuiala deductibila daca nu aveti foi de parcurs ) . Asta se evidentiaza in registrul de evidenta fiscala pt calculul impozitului pe profit ).

Plata bonului :
401 = 5311 65 lei
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Este o Asociatie fara activitate economica nu este platitoare de impozit. Este infiintata pentru un copil cu handicap grav
ramane inresgistrarea pe care v-am scris-o mai sus si in acest caz.
MULTUMESC MULT!