Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Două persoane care traiesc in concubinaj de 20 de ani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Două persoane care traiesc in concubinaj de 20 de ani au fiecare ...

Două persoane care traiesc in concubinaj de 20 de ani au fiecare locuinte personale dobandite înainte. Doamna locuiește momentan la domnul si ar dori sa stie ce ar trebui să facă domnul pentru ca ea să aibă dreptul de locuire in continuare daca se intampla ceva cu el (deces) si cum ar putea avea dreptul la lucrurile din casa., domnul având un copil din căsătoria ..Multumesc!
contract de vanzare-cumparare, la acest moment.
Sau testament, dar prin testament nu se va putea încălca rezerva succesorală a descendentului (fiului).
Dacă grija doamnei este sa nu rămână pe drumuri, domnul ii poate constitui un drept de uzufruct viager asupra imobilului.
Astfel, doamna va putea locui legal acolo, pana la deces.
Nu recomand contractul de vânzare, pentru ca doamna va avea 2 case, iar domnul va rămâne pe drumuri.
Ma îndoiesc ca doamna dispune de niște mii de euro, ca să ii achite un preț real, sincer si serios.
raluk0207, utilizator
doamna nu ramane pe drumuri ca are casa ei.
daca vrea drepturi si asupra bunurilor altuia, sa ii lase domnul drept de uzufruct viager pe casa si pe bunuri.
Poate face asta prin testament, adica in locul domnului nu i-as da doamnei, ci i-as lasa, asta ca sa nu ajunga domnul in strada, in viata fiind.
gi-jane2, moderator
Da, doar ca testamentul este supus reductiunii si nu poate fi valorificat pana după dezbaterea succesiunii.
Nu recomand testamentul.
Cel mai bine e sa lase lucrurile asa cum sunt: fiecare cu apartamentul lui.
Multumesc pentru răspunsuri si lămuriri. Doamna nu dorește decât să aibă drept de locuinta având în vedere că locuința este in alt oras si drept asupra unor bunuri din locuinta si asta numai in cazul unui deces al partenerului.