Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un angajat cu normă întreagă poate avea în plus ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un angajat cu normă întreagă poate avea în plus sfert sau ...

Un angajat cu normă întreagă poate avea în plus sfert sau jumătate de normă ( pe funcție similară sau nu) in cadrul aceleași unități?
Daca da...in ce condiții și termeni?
Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care îşi exercită acest drept.(art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

In speta, o persoana poate incheia c.i.m. cu norma intreaga / timp partial cu acelasi angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga/ timp partial.