Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de prescriptie actiune civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de prescriptie actiune civila

Buna ziua, imi puteti spune daca termenul de prescriptie de 3 ani a unei actiuni civile pentru ca aceasta sa nu fie declarata tardiva se mai poate prelungi cu 6 luni prin notificarea partii parate. Este luata in considerare aceasta notificare de catre presedinte si daca imi puteti spune expres legea din codul de procedura civila. Va multumesc !
gheil, utilizator
Bună ziua,

Conform art. 2540 Cod Civil, „Prescripţia este întreruptă prin punerea în întârziere a celui în folosul căruia curge prescripţia numai dacă aceasta este urmată de chemarea lui în judecată în termen de 6 luni de la data punerii în întârziere.”

Pe scurt, dacă în termenul de 3 ani îi adresați o notificare scrisă, puteți să îl/o chemați în judecată și în 6 luni după trecerea termenului de 3 ani.