Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venitul microintreprinderilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venitul microintreprinderilor

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti daca, pentru o societate platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor in anul 2022 care a depasit plafonul de 500.000 Euro la sfarsitul anului, dar care ramane in 2023 tot platitoare de impozit micro avand in vedere ca noul plafon se aplica incepand cu veniturile aferente anului 2023, trebuie sa depuna declaratia 010 sau 700?
ndeea, utilizator
010 a fost inlocuita de D700 si se depune online cu semnatura electronica.

Termen aveti pana la 31.03.2023
Da, dar e obligaroriu sa fie depusa D700 daca ramane tot cu impozit micro si pe 2023?
da e obligatoriu pt ca acest impozit e OPTIONAL si trebuie optat pentru acesta. Altfel veti fi trecut la impozit pe profit care e IMPOZIT OBLIGATORIU din acest an.
Multumesc mult pentru raspuns!
Am intrebat la ANAF si nu trebuie depusa D700 in cazul spetei pe care am prezentat-o mai sus.
ndeea, utilizator