avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venitul microintreprinderilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venitul microintreprinderilor

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti daca, pentru o societate platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor in anul 2022 care a depasit plafonul de 500.000 Euro la sfarsitul anului, dar care ramane in 2023 tot platitoare de impozit micro avand in vedere ca noul plafon se aplica incepand cu veniturile aferente anului 2023, trebuie sa depuna declaratia 010 sau 700?
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2023
ndeea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 15:05, 11 Ianuarie 2023
010 a fost inlocuita de D700 si se depune online cu semnatura electronica.

Termen aveti pana la 31.03.2023
Da, dar e obligaroriu sa fie depusa D700 daca ramane tot cu impozit micro si pe 2023?
da e obligatoriu pt ca acest impozit e OPTIONAL si trebuie optat pentru acesta. Altfel veti fi trecut la impozit pe profit care e IMPOZIT OBLIGATORIU din acest an.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru raspuns!
Am intrebat la ANAF si nu trebuie depusa D700 in cazul spetei pe care am prezentat-o mai sus.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2023
ndeea, utilizator

Alte discuții în legătură

Mai trebuie sa depun d700? leirbag1972 leirbag1972 Bună seara! Reprezint o societate comercială care în anul 2022 a plătit impozit pe veniturile microîntreprinderilor. Societatea îndeplinește condițiile ... (vezi toată discuția)
Declaratia 010 zolisoft2014 zolisoft2014 La multi ani tuturor! In 2022 am fost microintreprindere fara angajat. Am angajat o persoana cu actele in regula (medicina muncii, contract cu 90 zile proba, ... (vezi toată discuția)
Am deschis o firmă in noiembrie 2022 fără angajat. Constantinesis Constantinesis Buna ziua! Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni. Deoarece nu pot avea angajat ... (vezi toată discuția)