avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ...

Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ani si pentru care nu am -act vanzare-cumparare- si nici nu mai pot gasi cumparatorul? Detin doar Certificatul de inmatriculare, talonul fiind la cumparator.
Ce mai pot face???
Cel mai recent răspuns: Gabriela Cinazan , utilizator 11:26, 3 Iulie 2023
Certificatului de înmatriculare i se mai spune, popular, talon. Nu puteți oricum radia.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023
latka, moderator
Pana la urma ce document detineti deoarece in topicul anterior ati afirmat
Detin doar Cartea de identitate a autoturismului, talonul fiind la cumparator.
,iar in prezentul topic sustineti ca detineti certificatul de inmatriculare care este in fapt talonul vehicului dar care afirmati ca il detineti dar
este la cumparator
???
S-a raspuns in topicul anterior
Detin doar Cartea de identitate a autoturismului.
Talonul se afla la cumparator si acesta a instrainat masina altei persoane despre care nu mai stie nimic...

ynocentta a scris:

Pana la urma ce document detineti deoarece in topicul anterior ati afirmat
Detin doar Cartea de identitate a autoturismului, talonul fiind la cumparator.
,iar in prezentul topic sustineti ca detineti certificatul de inmatriculare care este in fapt talonul vehicului dar care afirmati ca il detineti dar
este la cumparator
???
S-a raspuns in topicul anterior

Pentru solutionare radiere fiscala vehicul este necesar sa parcurgeti procedura speciala respectiv initial solicitati serviciului politie rutiera sa comunice oficial date de identitate detinator vehicul cu datele de identificare XX
In baza documentului emis de politia rutiera incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare instrainarii acestuia fara intocmirea de documente legale
Cu cele 2 documente ,solicitati autoritatii fiscale teritoriale,radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala poate dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal dupa achitarea integrala a eventualelor debite in evidenta
Multumesc mult pentru raspuns!

ynocentta a scris:

Pentru solutionare radiere fiscala vehicul este necesar sa parcurgeti procedura speciala respectiv initial solicitati serviciului politie rutiera sa comunice oficial date de identitate detinator vehicul cu datele de identificare XX
In baza documentului emis de politia rutiera incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare instrainarii acestuia fara intocmirea de documente legale
Cu cele 2 documente ,solicitati autoritatii fiscale teritoriale,radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala poate dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal dupa achitarea integrala a eventualelor debite in evidenta

Alte discuții în legătură

Radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor procustprestserv procustprestserv Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat. Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si ... (vezi toată discuția)
Radiere auto cris1957 cris1957 Buna ziua Doresc sa radiez autoturismul Dacia - fabricatie 1995, pe care l-am predat la un centru de colectare fier vechi. Din pacate am pierdut acea dovada , ... (vezi toată discuția)
Probleme vanzare autoturism viorel61 viorel61 Am urmatoarea problema : tatal meu a decedat acum 3 ani, detinea un autoturism pe care l-am instrainat acum 2 ani doar pe baza unei chitante , (nu aveam ... (vezi toată discuția)