Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ...

Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ani si pentru care nu am -act vanzare-cumparare- si nici nu mai pot gasi cumparatorul? Detin doar Certificatul de inmatriculare, talonul fiind la cumparator.
Ce mai pot face???
Certificatului de înmatriculare i se mai spune, popular, talon. Nu puteți oricum radia.
latka, moderator
Pana la urma ce document detineti deoarece in topicul anterior ati afirmat
Detin doar Cartea de identitate a autoturismului, talonul fiind la cumparator.
,iar in prezentul topic sustineti ca detineti certificatul de inmatriculare care este in fapt talonul vehicului dar care afirmati ca il detineti dar
este la cumparator
???
S-a raspuns in topicul anterior
Detin doar Cartea de identitate a autoturismului.
Talonul se afla la cumparator si acesta a instrainat masina altei persoane despre care nu mai stie nimic...

ynocentta a scris:

Pana la urma ce document detineti deoarece in topicul anterior ati afirmat
Detin doar Cartea de identitate a autoturismului, talonul fiind la cumparator.
,iar in prezentul topic sustineti ca detineti certificatul de inmatriculare care este in fapt talonul vehicului dar care afirmati ca il detineti dar
este la cumparator
???
S-a raspuns in topicul anterior

Pentru solutionare radiere fiscala vehicul este necesar sa parcurgeti procedura speciala respectiv initial solicitati serviciului politie rutiera sa comunice oficial date de identitate detinator vehicul cu datele de identificare XX
In baza documentului emis de politia rutiera incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare instrainarii acestuia fara intocmirea de documente legale
Cu cele 2 documente ,solicitati autoritatii fiscale teritoriale,radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala poate dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal dupa achitarea integrala a eventualelor debite in evidenta
Multumesc mult pentru raspuns!

ynocentta a scris:

Pentru solutionare radiere fiscala vehicul este necesar sa parcurgeti procedura speciala respectiv initial solicitati serviciului politie rutiera sa comunice oficial date de identitate detinator vehicul cu datele de identificare XX
In baza documentului emis de politia rutiera incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare instrainarii acestuia fara intocmirea de documente legale
Cu cele 2 documente ,solicitati autoritatii fiscale teritoriale,radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala poate dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal dupa achitarea integrala a eventualelor debite in evidenta