avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce înseamnă pe fluturașul de salariu Av. natura ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce înseamnă pe fluturașul de salariu Av. natura plătite și ...

Ce înseamnă pe fluturașul de salariu Av. natura plătite și avantaje natura este trecut
Cel mai recent răspuns: calin.marica , utilizator 13:37, 10 Ianuarie 2023
Conform articolului 76 din Codul Fiscal, atunci când vorbim despre avantaje în natură, ne referim la anumite facilități precum:

-cazare, hrană, îmbrăcăminte, personal pentru munci casnice, precum și alte bunuri sau servicii oferite gratuit ori la un preț mai mic decât cel al pieței;
-utilizarea oricărui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii sau închiriat de la o terță persoană, în scop personal, cu excepția deplasării pe distanța dus-întors de la domiciliu sau reședință la locul de muncă/locul desfășurării activității;
-abonamentele și costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, în scop personal;
-permise de călătorie pentru orice mijloc de transport, folosite în scop personal;
-abonamente la servicii medicale și prime de asigurare;
-bilete de valoare sub forma tichetelor cadou;
-tichete de masă;
-vouchere de vacanță;
-tichete de creșă;
-tichete culturale;
-indemnizația de hrană și indemnizația de vacanță, acordate potrivit legii.
-masa de prânz asigurată de companie;
-cursuri, programe de training și certificări profesionale;
-healthy fruit-bar, mici gustări, deserturi, apă, suc, cafea oferite angajaților de către firmă;
-abonamente la sălile de sport;
-cărți și alte bunuri care pot fi folosite în scop personal și profesional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare tichete cadou humsy humsy Buna seara Impozitul aferent tichetelor cadou acordate de angajator se pare ca este o problema.In societatea unde imi desfasor activitatea , s-au acorcat ... (vezi toată discuția)
Parte din salariu pe card de cumparaturi ? djkt2 djkt2 Buna ziua, In primul rand imi cer scuze daca am postat gresit. Am fost anuntati de catre angajator ca datorita problemelor financiare, angajatii vor primi ... (vezi toată discuția)
Adeverinta indemnizatie ccc - se trece si bonusul pentru nastere acordat de angajator? 12lulu 12lulu In adeverinta ce trebuie depusa pt calcularea indemnizatiei CCC se trece si prima / bonusul acordat de compania la care sunt angajata pentru nasterea ... (vezi toată discuția)