Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce înseamnă pe fluturașul de salariu Av. natura ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce înseamnă pe fluturașul de salariu Av. natura plătite și ...

Ce înseamnă pe fluturașul de salariu Av. natura plătite și avantaje natura este trecut
Conform articolului 76 din Codul Fiscal, atunci când vorbim despre avantaje în natură, ne referim la anumite facilități precum:

-cazare, hrană, îmbrăcăminte, personal pentru munci casnice, precum și alte bunuri sau servicii oferite gratuit ori la un preț mai mic decât cel al pieței;
-utilizarea oricărui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii sau închiriat de la o terță persoană, în scop personal, cu excepția deplasării pe distanța dus-întors de la domiciliu sau reședință la locul de muncă/locul desfășurării activității;
-abonamentele și costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, în scop personal;
-permise de călătorie pentru orice mijloc de transport, folosite în scop personal;
-abonamente la servicii medicale și prime de asigurare;
-bilete de valoare sub forma tichetelor cadou;
-tichete de masă;
-vouchere de vacanță;
-tichete de creșă;
-tichete culturale;
-indemnizația de hrană și indemnizația de vacanță, acordate potrivit legii.
-masa de prânz asigurată de companie;
-cursuri, programe de training și certificări profesionale;
-healthy fruit-bar, mici gustări, deserturi, apă, suc, cafea oferite angajaților de către firmă;
-abonamente la sălile de sport;
-cărți și alte bunuri care pot fi folosite în scop personal și profesional.