avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele asociatiei de proprietari trebui sa fie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele asociatiei de proprietari trebui sa fie obligatoriu ...

Presedintele asociatiei de proprietari trebui sa fie obligatoriu proprietar de apartament?
Cel mai recent răspuns: eugarizan , utilizator 10:42, 15 Ianuarie 2023
Obligatoriu, asa spune legea asociatiilor de proprietari, 196/2018.
Nu exista obligativitatea ca reprezenatntul legal al asociatiei de proprietari sa fie proprietar pe apartament
Poate sa fie proprietar pe orice spatiu cu destinatia de locuinta sau cu alta destinatie din condominiu
Mai exista situatia asociatiilor de proprietari constituite la nivelul mai multor imobile de locuit in comun,caz in care presedintele de asociatie nici nu este proprietar de spatiu in toate imobilele de locuit in comun care fac parte din respectiva asociatie de proprietari
~ Conținut șters la cerere ~
Fischerman
Am citit cu atentie cele expuse de d - voastra , sunt de acord , o intrebare :
- Ce facem ( si sunt multe cazuri ) cu cei care nu sunt nici proprietari , nici membrii ai asociatiei , dar participa la A.G. in calitate de reprezentant al proprietarului apartamentului respectiv , are drept de vot sau nu ?
Multumesc

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că președintele ... Ralucia Ralucia Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că președintele de bloc, vicepreședintele și cenzorul sa fie locatarii în același bloc. Daca administratorul ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, va rog sa ma lămuriți dacă președintele asociației ... mari2466 mari2466 Bună ziua, va rog sa ma lămuriți dacă președintele asociației de proprietari și comitetul executiv au fost aleși cu majoritate de voturi de proprietari ... (vezi toată discuția)
Presedintele asociatiei - proprietar de apartament infobloc infobloc buna ziua! am si eu o nelamurire presedintele asociatiei trebuie ales dintre proprietarii de apartament? si daca nu e proprietar? multumesc (vezi toată discuția)