Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Un coleg de cum 48 ani, stabilit dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Un coleg de cum 48 ani, stabilit dupa studii in SUA ...

Buna ziua. Un coleg de cum 48 ani , stabilit dupa studii in SUA sustine ca e casatorit cu o femeie, Anca, care are doi baieti, 35 si 37 ani, din alta casatorie. Anca l-a insotit la intalnirele noastre., El sustine ca este casatorit, pentru ca la vizitarea in grup a unei biserici, ei au rugat preotul sa-i logodeasca., martori fiind noi, fostii colegii. Nu au fost niciodata la ofiterul starii civile si nu au inregistrata vre-o casatorie A cotizat din greu de-a lungul timpului catre Anca, iar acum doamna solicita mai mult. Anca i-a spus .ca are obligatii de intretinere a unui "nepot" desi nu este tatal tatalui copilului.
Pe be alta parte el este nemultumit ca sotia lui , Anca, nu este langa el peste ocean.
Neavand familia lui cu care sa se consulte, ar vrea sa stie ce obligatii are fata de aceasta femeie si familia ei. Cu multumiri
Daca nu s-au cununat la starea civila, atunci, din punct de vedere legal, acestia nu sunt casatoriti. Logodnicul nu datoreaza intretinere copiilor, nepotilor logodnicei, rezultati din alta casatorie/relatie.

Ar fi o relatie de concubinaj (common law). Relatiile de concubinaj nu sunt reglementate in Romania, DAR in lege sunt reglementate niste aspecte cu privire la logodna... logodna produce efecte juridice.

Ar trebui sa discute cu un avocat.

[ link extern ]

De cealalta parte ... unele state din SUA recunosc relatiile de concubinaj... drepturi si obligatii. Daca acel stat recunoaste common law... si ar exista niste obligati si drepturi de intretinere, acestea ar putea fi obtinute direct in instanta acelui stat, prin avocat... Uniform Interstate Family Support Act ( UIFSA) permite o astfel de actiune, drepturi familie din strainatate. Acea obligatie de intretinere, daca exista, ar fi stabilita conform legilor acelui stat.
c123456, utilizator
Doar casatoria in fata unui ofiter de stare civila determina nasterea de drepturi si obligatii.
n-are nicio obligatie nici fara de femeie si nici fata de neamul ei.