Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de deținere bunuri comune pt necăsătoriți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de deținere bunuri comune pt necăsătoriți

Bună, tuturor.
Dacă am cumpărat un imobil împreună cu partenerul meu (necăsătoriți) și el deține acum 4% din casă și eu restul, exista vreun act notarial sau vreo declarație pe care am putea sa o facem prin care sa declaram ca deținem acest imobil în părți egale?
Nu vrem sa ne căsătorim și chiar dacă ne-am căsători, casa este obținută anterior căsătoriei și nu ar întra ca bun în devălmășie.
Problema este ca el nu putea face credit când am luat imobilul, am făcut doar eu, dar plătim rate împreună și as vrea sa avem un act prin care sa spunem ca imobilul este al amândurora în proporții egale.
Există un astfel de act?
Mulțumesc frumos.
Ii donați dvs o cota parte, din partea dvs, pana cei 4% ai lui devin 50%
Nu vrem sa ne căsătorim și chiar dacă ne-am căsători, casa este obținută anterior căsătoriei și nu ar întra ca bun în devălmășie

Si ce daca e obținut anterior căsătoriei? Tot e bun comun, în coproprietate și tot prin partaj se împarte
raluk0207, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns!