Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general investitie sediu social?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

investitie sediu social?

O soc.microintreprindere a achizitionat in dec.2009 tigla in val. de aprox.7000 lei(aceasta are sediul social in cladirea pt.care s-a folsit aceasta tigla).
Cum ar trebui inregistrata aceasta factura cu tigla?
Multumesc.
1. daca este o simpla reparatie as inregistra:
%=401
- daca doriti sa le stocati pt o perioada folositi un cont de stocuri gen 3024, 3028 si apoi treceti pe consum, dar pe 611 (intrucat asta este natura cheltuielii, si anume o reparatie, cu piese de schimb, etc.).

2. daca e o imbunatatire, atunci va creste valoarea imobilului
- achizitia tiglei
%=401

212=3024 sau 3028 - consumul tiglei
212=722 - orice alte elemente (ex. c/v manopera ce s-a pus pe ch)

In literatura de specialitate este si varianta inreg. efectului lucrarilor de modernizare ca o diminuare a amortizarii.
2812=722
Desigur se intelege, in loc de majorarea val contabile se va micsora uzura. Dar varianta poate fi discutata de multi

.............................................................

Este foarte important si cat la suta din cladire este folosita de firma si cat in alte interese. Ma refer aici, la cazurile cand unele firme isi fac sediul social intr-o vila personala. Oricum deducerea cheltuielilor si a TVA se face in proportia utilizarii cladirii de catre firma (se mentioneaza si in contractul de comodat).