Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli reparatie cladire / deductibilitate tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli reparatie cladire / deductibilitate tva

Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea speta contabilaO societate comerciala are un restaurant care functioneaza intr-o cladire care apartine asociatului unic (persoana fizica ) in baza unui contract de comodat incheiat intre societate si persoana fizica. Contractul prevede ca cheltuielile de intretinere si reparatii a cladirii sa fie facute de societate . In luna februarie anul curent societatea hotaraste sa repare acoperisul cladirii si cumpara (pe factura - tigla in valoare de 5.000 lei cu TVA). Este deductibila TVA de pe factura? Se poate trece direct pe cheltuieli valoarea (fara TVA) facturii? Cum se intocmeste corect nota contabila pentru factura respectiva?
Daca factura este pe numele societatii, tva-ul este deductibil. Tigla trebuie receptionata pe ct 302 (materiale auxiliare 3021 sau alte mat consumabile 3028): 302, 4426 = 401, data apoi in consum 602 = 302 iar manopera pe 611.
Sa intocmiti contract de prestari servicii cu cel care face reparatia, iar la final PV de recepte a lucrarii.